Bin askeri araç ve 120 helikopter... ABD'den Dedeağaç'a yığınak hazırlığı

Yunanistan'la savunma anlaşması yapan ABD'nin, Dedeağaç Limanı'na 120 saldırı helikopteri ile bin yeni askeri aracı nakledeceği belirtildi.

Yayınlanma: 08.11.2021 - 12:54
Bin askeri araç ve 120 helikopter... ABD'den Dedeağaç'a yığınak hazırlığı
Abone Ol google-news

Yunanistan ile yaptığı 5 yıllık savunma anlaşmasının ardından ABD, Batı Trakya bölgesindeki askeri varlığını arttırma çalışmalarına hız verdi. ABD'nin bu ayın ortalarında Dedeağaç Limanı'na 120 saldırı helikopteri ile bin yeni askeri aracı nakledeceği  bildirildi.

Yunanistan'ın önde gelen yayın organlarında yer alan haberlere göre, ABD ordusunun yeni askeri araç ve 3 bine yakın personelini, ABD'nin Yunanistan'ın Atina Büyükelçisi  Jeffrey Pyatt ve Yunanistan Genelkurmay Başkanı General Konstantinos Floros tarafından karşılanacağı belirtildi.

DEDEAĞAÇ LİMANI VE ÜS BÖLGESİNE YAPILACAK

Dedeağaç Limanı’nda incelemelerde bulunan ve ABD üssünü ziyaret eden ABD Büyükelçisi Pyatt yaptığı açıklamada, Yunanistan ile ABD arasındaki anlaşmanın ardından tarihin en büyük askeri teçhizatın Dedeağaç Limanı ve üs bölgesine yapılacağını belirtti.

Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, kasım ayının ortalarında büyük bir askeri birliğin ve araçların limana yerleştirileceğini söyleyen Pyatt şunları kaydetti:

 “Burada inen askeri araç ve personelin bir bölümü Batı Trakya'da kalırken bir bölümü tren ve TIR'larla Bulgaristan ile Romanya ve diğer Avrupa ülkelerine sevk edilecek. Bulgaristan ve Romanya'nın Dedeağaç arasındaki demiryolu bağlantısı olması nedeniyle artık boğazlar devre dışı bırakılmıştır. Buraya gelen daha önceki askeri teçhizatın bir bölümü yine Avrupa'daki ülkelere nakletmiştik. Savunma anlaşmasının kuralları gereği Yunanistan ile askeri alandaki işbirliğimizi hızla geliştiriyoruz.” 

YÜZLERCE ASKERİ ARAÇ İNDİRİLMİŞTİ

Yaklaşık bir ay önce ABD ordusunda 312 askerin görev yaptığı 600 ton yük taşıma kapasitesi bulunan ünlü katamaran nakliye deniz aracı USNS Yuma, Dedeağaç Limanı’na onlarca helikopter, tank ve zırhlı araç indirmişti. Buradaki araçların bir bölümü karayolu ve demiryolu ile Bulgaristan, Romanya, Kosova ve Macaristan'a nakledilmişti.

Fotoğraf: Arşiv görüntü


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler