Güney Amerika'da tansiyon yükseliyor: Sınıra asker yığdı

Brezilya, Venezuela’nın Guyana’nın petrol zengini bölgesini topraklarına katma kararını açıklaması üzerine sınıra asker konuşlandırdığını duyurdu.

Yayınlanma: 07.12.2023 - 13:58
Güney Amerika'da tansiyon yükseliyor: Sınıra asker yığdı
Abone Ol google-news

Venezuela’nın Guyana'nın petrol zengini bölgesi Essequibo’yu topraklarına dahil etmek için yaptığı referandum bölgede gerilimi artırdı. Brezilya, Venezuela’daki referandumdan evet oyu çıkmasının ardından ülke ile olan sınırına asker konuşlandırdığını açıkladı. Brezilya ordusu tarafından yapılan açıklamada, Roraima eyaletinin başkenti Boa Vista'daki asker sayısının arttırıldığı ve bölgeye zırhlı araçlar gönderildiği belirtildi.

Venezuela’da Pazar günü seçmenlerin yüzde 95’i Essequibo bölgesinin topraklara katılması hakkındaki referandumda “evet” oyu kullanmıştı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Salı günü meclis toplantısında, tartışmalı bölgenin de yer aldığı Venezuela'nın yeni haritasını göstermiş ve bölgede yaşayanlara Venezuela vatandaşlığı verileceğini ifade etmişti. Haritanın ülkedeki tüm okullara ve kamu binalarına dağıtılacağını belirten Maduro, ayrıca bölgenin savunması için bir yüksek komisyon kurulması konusunda kararname imzalamıştı.

Maduro, devlet petrol şirketinden ise bölgede çalışma yapılması için lisans çıkarılmasını talep etmişti.

Guyana ise Venezuela’nın adımlarını “varoluşsal bir tehdit” ve ilhak olarak nitelendirmişti.

Venezuela 19. yüzyıldan bu yana tartışmalı bölge olan Essequibo üzerindeki iddialarını son yıllarda denizde petrol ve gaz rezervlerinin keşfedilmesinin ardından yeniden gündeme getirmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler