İranlılar rejimi suçluyor

Molla rejimine karşı kitlesel eylemlerle sarsılan İran’da, okula giden kız çocukları hastaneleri doldurdu. İran halkı, saldırıların Amini eylemleriyle güç kazanan kadınları korkutmayı amaçladığına inanıyor.

Yayınlanma: 06.03.2023 - 04:00
İranlılar rejimi suçluyor
Abone Ol google-news

İran’da kız çocuklarının eğitim gördüğü okullarda yaşanan toplu zehirlenmeler, son bir haftada çok sayıda kentteki okula yayılırken saldırıların failine ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi. İran uzmanı siyaset bilimci Arif Keskin, dört aydır süren saldırıların, ülkenin farklı bölgelerine ulaşmasının “geniş kapsamlı organize bir güç” tarafından yapılması ile açıklanabileceğini söyledi.

Yetkililer kullanılan zehirli gazlara, sıradan insanların ulaşma şansının düşük olduğunu belirtirken Keskin, “En önemli sorulardan biri şu: Bu kadar gaz stoku kimde olabilir? Bunu sıradan bir örgütün yapabileceği kanısında değilim. Çünkü bunu yapacak gücün hem böyle bir stoku ve kimyasal uzmanlığının bulunması hem de kimyasalı taşıma güvenliği ve kullanma becerisi olması gerekir. Bu kadar geniş alanda eylem kapasitesine de sahip olmalı” dedi.

Toplumda, saldırıları rejimin yaptığına ilişkin güçlü bir algı olduğunu vurgulayan Keskin, “Ya devlet ya da devletin koruması altındaki bir güç bunu yapmış olmalı” diye ekledi. Yetkililerin, vakaların üstüne gitmek istemediğini de ifade eden siyaset bilimci, Halhal kenti milletvekilinin dün parlamentoda, “Bu işin peşini bırakmayacağım” diyerek konuyu açmak istediğini ancak diğer milletvekilleri ve meclis başkanı tarafından susturulduğunu aktardı. 

Toplumun muhalif kesimleri, saldırıların Mahsa Amini eylemleriyle güçlenen İranlı kadınları korkutma amaçlı eylemler olduğuna inanıyor. Rejimin kadınlarla asıl “hesaplaşmasının” ilkbahardan sonra başlayacağını söyleyen Keskin, havaların ısınmasıyla sosyal hayatın canlanacağını ve rejimin bu konuda endişeleri olduğunu belirterek “Bunun önünü kesmek için yapmış olabilirler. Ancak yaşananlar toplumun büyük kesiminde infial yarattı. Bu, daha büyük protestolara zemin sağlayacak gibi görünüyor” diye konuştu.

DEVRİM MUHAFIZLARINA IŞİD BENZETMESİ

Kasım 2022’den bu yana en az bine yakın öğrenci zehirlenirken İran’ın resmi ajansı IRNA, dün Urumiye kentinde bir kız yurdundaki 450 öğrenciden birçoğunun zehirlendiğini aktardı. Öte yandan öğrencilerin aileleri, önceki gün başkent Tahran’daki eğitim bakanlığı önünde rejim karşıtı eylem yaptı. Aileler, devrim muhafızları ve diğer güvenlik güçlerine “Siz bizim IŞİD’imizsiniz” diye bağırdı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler