Mescid-i Aksa'da hareketli saatler: Barikatlar kuruldu, müdahale edildi

İsrail güvenlik güçleri, Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi çevresine ve giriş kapılarına barikatlar kurdu. Cuma namazı kılmak için Mescid-i Aksa çevresinde bekleyen gençlere müdahale edilerek, bölgeden uzaklaştırıldı.

Yayınlanma: 20.10.2023 - 13:01
Mescid-i Aksa'da hareketli saatler: Barikatlar kuruldu, müdahale edildi
Abone Ol google-news

İsrail polisi, Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi çevresine ve giriş kapılarına barikatlar kurdu.

 

Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilerin bir kısmı kimlik kontrolü yapıldıktan sonra içeri alındı.

Kudüs’teki İslami Vakıflar İdaresinden AA muhabirine yapılan açıklamaya göre, İsrail güçleri, 65 yaş altı erkek ve 50 yaş altı kadınların Harem-i Şerif’e girişine izin vermiyor.

 

İsrail’in getirdiği yaş sınırlaması nedeniyle normalde ortalama 70 bin ila 100 bin kişinin cuma namazı kıldığı Mescid-i Aksa’da geçen hafta yalnızca 5 bin Filistinlinin cuma namazını kılabildiği açıklanmıştı.

GAZ BOMBASI VE TAZYİKLİ SU İLE MÜDAHALE

İsrail polisi ve askerleri, Mescid-i Aksa girişlerindeki ve çevresindeki Müslümanlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. 

İsrail güçlerinin bazı Filistinlileri ise darp ettiği görüldü.

Yaşanan olaylar sonrası Mescid-i Aksa çevresinde güvenlik önlemleri yeniden artırıldı.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler