Papa'dan kilise çağrısı: 'LGBT bireyler dahil...'

Papa Franciscus, katıldığı Dünya Gençlik Günü Katolik festivalinden dönerken "Katolik Kilisesi'nin LGBT bireyler dahil herkese açık olduğunu" söyledi. Papa, ancak bu durumun kilisenin kuralları çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Yayınlanma: 07.08.2023 - 14:03
Papa'dan kilise çağrısı: 'LGBT bireyler dahil...'
Abone Ol google-news

Papa Franciscus, Portekiz'de gerçekleşen Dünya Gençlik Günü Katolik festivalinden dönerken basın toplantısı düzenledi. Katoliklerin ruhani lideri, "Katolik Kilisesi'nin herkese açık olduğunu ve LGBT topluluğunu da kapsadığını" ifade etti. 

Kilisede bazı ayinlere katılmama ve kadınların rahip olmama gibi kurallar olduğu hatırlatılan Papa, "Kilise herkese açık ama kilisenin içindeki hayatı düzenleyen yasalar var. Kurallara göre bazı ayinlere katılamıyorlar. Bu kapalı olduğu anlamına gelmez" dedi. 

Kilisenin, kurallara uymayan herkesi anlayış ve sevgiyle karşılaması gerektiğini vurgulayan Papa, "Kilise içinde herkes Tanrı ile kendi yolunda karşılaşır" yorumunda bulundu.

Reuters'ta yer alan habere göre, Papa, İsa'nın havarileri olarak yalnızca erkekleri seçmesi nedeniyle kadınların rahip olamayacağını, eşcinsel evliliğe ve eşcinsel çiftler için kutsamalara izin verilmese de eşcinsel çiftlere emeklilik, sağlık sigortası ve miras gibi alanlarda haklar veren medeni kanunu desteklediğini sözlerine ekledi.

Portekiz gezisi sırasında kalabalığa hitap ederken, kilisenin "hata yapanlar, düşenler veya mücadele edenler dahil" herkese yeri olduğunu söylemiş ve gençlere, "Hangimiz hayatının bir noktasında ahlaki bir hata yapmadık?" sözleriyle seslenmişti


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler