AMB'de 'yüzde 4' sinyalleri

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinden faizde yüzde 4 sinyalleri geliyor. AMB Üyesi Pierre Wunsch piyasanın yüzde 4 nihai AMB faizi fiyatlamasının isabetli olabileceğini söyledi.

Yayınlanma: 04.03.2023 - 07:00
AMB'de 'yüzde 4' sinyalleri
Abone Ol google-news

Euro bölgesinde alarm veren enflasyonun ardından sıkılaşma mesajları netleşiyor. Euro bölgesinde çekirdek enflasyonun rekor seviyede gerçekleşmesi sonrası konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Pierre Wunsch piyasalarda yüzde 4 olarak gerçekleşen nihai AMB mevduat faizi fiyatlamasının isabetli olabileceğini belirtti.

Belçika Merkez Bankası başkanlığını da yürüten Wunsch borçlanma maliyetlerinin nereye kadar yükseleceğinin çekirdek enflasyon trendine bağlı olacağını belirtirken “Eğer çekirdek enflasyonda aşağı yönlü trend sinyali almazsak daha fazlasını yapmamız gerekebilir” açıklamasını yaptı.

Wunsch “Yüzde 4 faiz seçeneği dışlanmamalı ancak çekirdek enflasyon gelişmelerini görmeden faizlerin nereye gideceği hakkında bir karara varmayacağım” diye konuştu.

Danske Bank analistleri de nihai AMB faizi tahminini yüzde 4’e yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) cephesinden sıkılaşma mesajları gelmeye devam ederken, Euro bölgesinde çekirdek enflasyon rekor seviyelere çıktı.

Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 5.6 oldu.

PARA PİYASALARINDA YÜZDE 4 FİYATLAMASI

Piyasa aktörleri Fransa ve İspanya'da enflasyon rakamlarının Şubat ayında tahminleri aşmasının ardından Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artışlarına yönelik beklentilerini yükseltmişti.

Para piyasalarında ilk kez Şubat 2024'te ulaşılması beklenen zirve AMB faizi, tam olarak yüzde 4'te fiyatlandı. Bu yıl başından beri zirve faiz yüzde 3,5 olarak fiyatlanıyordu.

Bu beklenti gerçekleşirse AMB faizi 20 yıldan uzun süre öncesinde görülen seviyelere çıkmış olacak.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler