Bakan Bilgin yanıtladı: Asgari ücrete zam istihdam kaybına yol açmaz

Çalışma Bakanı Bilgin asgari ücret ve istihdama yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Bilgin, asgari ücrette yapılan artışın istihdam kayıplarına yol açacağı endişesinin yerinde olmadığını belirterek "Asgari ücretin istihdama negatif bir etkisi yok. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya çıkan bir şeydi. Nobel Ödüllü iktisatçılar da bunu bilimsel olarak da ortaya koydular" cevabını verdi.

Yayınlanma: 17.10.2022 - 15:34
Bakan Bilgin yanıtladı: Asgari ücrete zam istihdam kaybına yol açmaz
Abone Ol google-news

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen programı çerçevesinde gazetecilerin soruları üzerine açıklamalarda bulundu.  Bilgin kendisine yöneltilen asgari ücret artışlarının istihdam kaybına yol açıp açmadığı yönündeki soruya, "Yıl sonu itibariyle de yıl içinde değerlendirildiğinde de asgari ücretin istihdama negatif bir etkisi yok. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya çıkan bir şeydi. Ama geçtiğimiz yıl Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu bilimsel olarak da ortaya koydular" cevabını verdi. 

ÜCRET ARTIŞI İSTİHDAM KAYBINA YOL AÇMAZ

Asgari ücret için aralık ayında daha önce denenmemiş yeni yöntemlere başvurularak enflasyonun negatif etkilerini yok edecek bir yöntem izleneceğini aktaran Bakan Bilgin şöyle konuştu: "Her asgari ücret düzenlemesi yapıldığı zaman gündeme gelen şey şudur; istihdam kaybına yol açar. Ben mesleki olarak da biliyorsunuz çalışma ekonomisi hocasıyım. Bizim çeşitli dönemleri ücret politikalarını karşılaştırmak için seçili dönemleri incelemiştim. Asgari ücretin bizim artırdığımız gibi belli bir gerçek artışa tekabül ettiği dönemlerde çok kısa süre istihdamdaki artış duruyor. Fakat çok az iş yerinde küçük işletmelerde işçi çıkarmaları da oluyor. Ama yıl içerisinde üçüncü aydan itibaren istihdam artışı devam ediyor. O çıkaranlar da tekrar geri istihdam yaratmak için uğraşıyorlar. Yıl sonu itibariyle de yıl içinde değerlendirildiğinde de asgari ücretin istihdama negatif bir etkisi yok. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya çıkan bir şeydi. Ama geçtiğimiz yıl Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu bilimsel olarak da ortaya koydular. Gerçek ücret artışlarının istihdam kaybına yol açmadığı şeklinde tezleriyle Nobel Ödülü aldılar” diye konuştu. 

AÇIKLAMA İÇİN KOMİSYON TOPLANTISI BEKLENECEK 

Açıklamasında, yıl başında yapılması planlanan asgari ücret zammıyla ilgili soruya da yanıt vererek, "Temmuz'da yaptığımız düzenlemede biliyorsunuz iş verenlere 100 lira destek verdik. O önemli bir destekti. Tabi şu anda asgari ücret komisyonunun toplantısı gerçekleşmedi, daha başlamadı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Başkanı benim ama komisyon üyelerine rağmen böyle bir açıklama yapmam doğru değil. Bunu birlikte kararlaştırıyoruz. Etik olmaz onun için ihtiyaç duyduğumuz zaman onları yaparız" ifadelerini kullandı. İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler