CHP'li Ağbaba: Ocak ayında her gün 393 esnaf kepenk kapattı

Yılın ilk iki ayında 23 bin 592 esnafın iflas ettiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bu durumda, yılın ilk ayında her gün 393 esnafımız, iflas ederek ekmek teknesini kaybetmiş oldu” dedi.

Yayınlanma: 08.03.2023 - 17:01
CHP'li Ağbaba: Ocak ayında her gün 393 esnaf kepenk kapattı
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bu yılın Ocak ve Şubat aylarında yaşanan esnaf iflaslarına dikkat çekti. 

İKİ AYDA 23 BİN 592 İFLAS

Ağbaba, bugün yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Yılın ilk iki ayında 23 bin 592 esnaf iflas etti. Ocak ve şubat aylarında Türkiye genelinde meslekten ve sicilden terkinini gerçekleştirerek iflas eden esnaf sayısı 23 bin 592 oldu. Bu durumda, yılın ilk ayında her gün 393 esnafımız iflas ederek ekmek teknesini kaybetmiş oldu. Yılın ilk iki ayındaki 23 bin 592 esnaf iflası, 2019’dan bugüne, yılın ilk iki ayındaki iflaslardan daha fazla oldu.

“DEPREM BÖLGESİNDE İLK İKİ AYDA 2 BİN 41 ESNAF İFLAS ETTİ”

Deprem bölgesindeki esnafın durumuna ilişkin bilgileri de paylaşan Ağbaba, şu ifadeleri kullandı:

"Bu yılın ilk iki ayında deprem bölgelerindeki toplam iflas sayısı ise en az 2 bin 14 olarak kayıtlara geçti. Bu durumda, bu yılın ilk iki ayında gerçekleşen iflasların yüzde 11’i deprem bölgesinde gerçekleşmiş oldu. Adana’da 455, Adıyaman’da 149, Diyarbakır’da 188, Gaziantep’te 235, Hatay’da 257, Kahramanmaraş’ta 227, Kilis’te 24, Malatya’da 181, Osmaniye’de 97 ve Şanlıurfa’da 228 esnaf, bu yılın ilk iki ayında iflas etmiş oldu."

“ESNAFIMIZA İŞSİZLİK MAAŞI BAĞLANMALI”

Depremden etkilenen esnafı rahatlatmak adına atılan adımların yetersiz olduğunu belirten CHP'li Ağbaba, şöyle devam etti:

"6 aylık borç erteleme, ne yazık ki iş yerini, evini, ailesini kaybeden esnafımızın hiçbir derdine derman olmayacaktır. Esnafımızın tüm borçları silinmeli, iş yerlerine tekrar dönene kadar esnafımıza işsizlik maaşı bağlanmalı, esnafımızın tüm fatura ve sigorta primleri bu süreçte Hazine tarafından karşılanmalıdır. Aksi takdirde mart ayı itibariyle oda kayıtlarında tescili bulunan esnafımız toplu halde meslekten ve sicilden terkin işlemini gerçekleştirecektir."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler