Gram altında yeni zirve! Gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını ne kadar oldu? 20 Ekim 2023 altın fiyatları…

Ortadoğu'da tırmanan gerilim küresel piyasalarda riskli varlıklardan kaçış, güvenli varlıklara yönelim yaratırken, gerilimin bölgede yayılabileceği endişeleri yatırımcıyı altına yönlendirdi. Altın fiyatları haftanın son işlem gününde yeni zirve seviyelere ulaşıldı. Altının ons fiyatı 3 ayın, gram altın ise tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Peki gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını ne kadar oldu?

Yayınlanma: 20.10.2023 - 11:38
Gram altında yeni zirve! Gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını ne kadar oldu? 20 Ekim 2023 altın fiyatları…
Abone Ol google-news

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dün yapmış olduğu konuşmasındaki şahin mesajlara rağmen, jeopolitik risk etkisiyle yükselişini sürdürüyor.

Dün, altının ons fiyatına paralel yükseliş eğiliminde hareket eden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 1,3 üzerinde 1.775 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de değer kazancıyla başlamasının ardından saat 12.23 itibarıyla 1.854 lira ile zirve tazeledi. Aynı dakikalarda çeyrek altın 3.030 lira, Cumhuriyet altını da 12.464 liradan satılıyor.

ONS ALTIN 3 AYIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Yükseliş eğilimini üst üste 4. işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 0,4 artışla 1.985 dolardan işlem görürken, yaklaşık son 3 ayın da en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Analistler, Orta Doğu'daki çatışmaların daha da şiddetlenebileceği endişesiyle, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dün yaptığı "şahin" tonlu sözle yönlendirmelerine rağmen, güvenli liman olarak nitelendirilen altına talebin güçlü kalmaya devam ettiğini söyledi.

Powell, ekonomik büyümenin ve iş gücü talebinin dayanıklılığını gösteren son verileri dikkatle izlediklerini belirterek, büyümenin sürekli olarak trendin üzerinde bulunduğuna veya iş gücü piyasasındaki sıkılığın azalmadığına dair ek kanıtların para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebileceğini ifade etti.

Tahvil faizlerindeki yükselişe de değinen Powell, "Yüksek tahvil faizlerinin, yüksek enflasyon beklentisi veya beklenen faiz artışı konusundan kaynaklanmadığı görüşündeyim." dedi. Powell, tahvil faizlerindeki yükselişin finansal koşulları sıkılaştırdığını da hatırlattı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in gelecek ay politika faizini değiştirmeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, kasım toplantısından sonraki süreç için belirsizlikler devam ediyor.

Analistler, bugün İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2.000 ve 2.020 seviyelerinin direnç, 1.970 ve 1.950 puanın destek konumunda olduğunu bildirdi.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler