Kilosu 100 bin liradan satılıyor, 80 bin çiçekten yarım kilo üretiliyor

Dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer alan safranın kilogramı 100 bin liradan satılırken 80 bin çiçekten yarım kilogram üretiliyor. Isparta'nın Aksu ilçesinde ise safran yetiştiriciliği 3 dönümlük araziye yükseltildi.

Yayınlanma: 16.11.2022 - 10:30
Kilosu 100 bin liradan satılıyor, 80 bin çiçekten yarım kilo üretiliyor
Abone Ol google-news

Isparta Aksu İlçesi Koçular Köyünde alternatif tarım ürünlerinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla, 2018 yılında 250 metrekare alanda safran yetiştiriciliğine başlandı.

2022 yılında Aksu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün projesi ve Aksu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından sağlanan ödenek ile 3 çiftçi daha 2 dönümlük arazide safran yetiştiriciliğine başlayarak, ilçede safran yetiştiriciliği yapılan toplam arazi 3 dönüme ulaştı.

SOĞANLI BİR KÜLTÜR BİTKİSİ

Mor renk çiçekleri ve sarı iç kısımlarıyla ayırt edici görünüme sahip olan safran bitkisi, soğanlı bir kültür bitkisi olarak tanınıyor.

Safran baharat, boya maddesi, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılıyor. Safran ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilirken, 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebiliyor.

Safranın kilogramı 100 bin liradan alıcı bulduğu için dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer alıyor. İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler