Sıcak havada balığa rağbet yok

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde gittiği Samsun’da balık tezgahları da yalnız kaldı. Balık satıcısı Onurcan Köse, "somonun kilosu 70, kefalin kilosu 50, çipura ile levreğin kilosu 150 ve alabalığın kilosunu da 50 TL’den satıyoruz" dedi.

Yayınlanma: 23.07.2023 - 07:00
Sıcak havada balığa rağbet yok
Abone Ol google-news

Samsun’da havaların sıcak gitmesiyle birlikte balığa olan ilgi azaldı. 

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde gittiği Samsun’da balık tezgahları da yalnız kaldı. Sıcak hava nedeniyle kültür balıklarına ilgi göstermeyen Samsunlular, alternatif protein ürünlerine yöneliyorlar. Balıkçılar, ağustos ayıyla birlikte tezgahlara gelecek mezgit, istavrit, palamut ve barbun gibi balıklarla haraketliliğin artacağını ümit ediyorlar. 

“HAVALAR ISININCA BALIĞA İLGİ AZALDI” 

Sıcak havalar nedeniyle vatandaşların balık almaya yanaşmadığını ifade eden balık satıcısı Onurcan Köse, “Havaların çok sıcak gitmesi balık satışlarımızı olumsuz etkiledi. Vatandaşlar sıcak nedeniyle daha az balık alır oldu. Şu anda kültür balıkları olan somonun kilosu 70, kefalin kilosu 50, çipura ile levreğin kilosu 150 ve alabalığın kilosunu da 50 TL’den satıyoruz. Ağustosun ortalarından itibaren olta balıkları ve palamutlar tezgahımıza olur. O zaman bir hareketlilik olacağını umuyoruz” dedi. 

Yurttaşlar da sıcak havalarda balığın ağır geldiğini, yağışlı ve kapalı havalarda daha güzel balık tükettiklerini ifade ettiler. 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon