Yerli otomobil TOGG’un fiyatı ne olacak?

İktidarın yerli otomobil TOGG’un fiyatıyla ilgili verdiği sözlerin tutulması zor gibi görünüyor.

Yayınlanma: 21.06.2022 - 04:00
Yerli otomobil TOGG’un fiyatı ne olacak?
Abone Ol google-news

Türkiye’nin uzun yıllardır hayali olan yerli otomobil büyük olasılıkla bu yılın sonunda bantlardan inmiş olacak. Halen testleri devam eden aracın üretim hatlarının neredeyse tamamı bitmiş durumda. TOGG’dan ve otomotiv üretimi uzmanlarından gelen bilgilere göre, çağdaş ve geleceği yakalamaya yönelik bir otomobilin ortaya çıkması muhtemel. 

Proje ortaklarının ve belirlenen yönetim ekibinin otomotiv tecrübesi de hesaba katıldığında TOGG’un küresel rekabette yeri olmaması için bir neden yok. TOGG’un en çok ihtiyaç duyacağı unsurlardan biri sabır ve uzun vadeli yatırım hevesinin devam etmesi. İktidar kanadı projenin ilk anından beri yerli otomobili ana propaganda malzemelerinden biri haline getirerek, hevesini ortaya koysa da projeyi günlük siyasi hedeflerin ötesinde bir ciddiyetle ele alma eğilimini pek göstermedi. 

İktidar kanadının söylemlerinden Karadeniz’de doğalgaz bulunduğunda sanki ucuza doğalgaz tüketecekmişiz gibi yerli otomobil yapıldığında da herkesin rahatlıkla satın alabileceği uygun fiyatlı bir otomobilin ortaya çıkacağı anlaşılıyor. Ancak üretim ve pazarlama gerçeklerinden bihaber olan iktidar kanadının söylemleriyle projenin mevcut hali pek örtüşmüyor. Proje, TOGG tarafında makul fiyatlıdan çok, üst düzey ve kaliteli bir otomobil üretmeye odaklı olarak kurgulanmış durumda. Üst düzey donanımları barındırmayı planlayan TOGG’un ilk aracı tamamen elektrikli olarak planlanıyor. 

Lüks sayılabilecek donanımları ve ileri düzey elektrikli altyapısıyla maliyeti doğal olarak yüksek fiyatlı olması beklenen TOGG’un ilk modelinin kompakt SUV sınıfında yer alan bir modelden biraz daha pahalı olacağı vaat edilmişti. Sadece pil maliyeti vergilerle 20-25 bin Dolar aralığında olacağı düşünülürse 1 milyon TL seviyesinin gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. TOGG’un kendini konumlamaya çalıştığı üst düzey elektrikli modellerden Mercedes EQC, BMW iX3 ve Jaguar i-Pace 2,5 milyon TL civarlarında. TOGG’un fiyatının da mevcut piyasa koşullarında 2 milyon TL bandında olması muhtemel. Yani yerli otomobili hükümetin vaat ettiği gibi sıradan vatandaşların edinmesinin şimdilik hayal olduğunu söyleyebiliriz.

VERGİ KOLAYLIĞI SAĞLANAMAZ

TOGG’un vergi avantajına sahip olarak makul fiyat etiketiyle satışa sunulması Gümrük Birliği vb. uluslararası anlaşmalardan ötürü imkânsız. Bu düzeyde bir teşvik üretilmesi rekabet yasalarının ve piyasa koşullarının mantığına da aykırı. Devletin TOGG ile ilgili sunabileceği en makul avantaj, kamu bankaları gibi kuruluşlardan uygun fiyatlı kredi sunmak olabilir. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler