Türk sinemasında ‘Tosun’lar artık yok

30 Kasım 2016 Çarşamba, 14:25
Türk tiyatrosuna ve sinemasına damga vuran Tosun ailesinin hayatına bakıldığında çok sayıda başarılı iş yanında genç yaşta gelen ölümleri görüyoruz. Sabah saatlerinde Sarıyer'de meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 53 yaşındaki Erdal Tosun'un akıbeti ne büyük trajedidir ki babasıyla benzerlik taşıyor. Necdet Tosun da tıpkı oğlu gibi geçirdiği bir trafik kazası sonrası hayatını kaybetmişti. İşte, geriye yüzlerce film, tiyatro ve dizi bırakan Tosun ailesinin hikayesi...
Türk tiyatrosuna ve sinemasına damga vuran Tosun ailesinin hayatına bakıldığında çok sayıda başarılı iş yanında genç yaşta gelen ölümleri görüyoruz. Sabah saatlerinde Sarıyer'de meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 53 yaşındaki Erdal Tosun'un akıbeti ne büyük trajedidir ki babasıyla benzerlik taşıyor. Necdet Tosun da tıpkı oğlu gibi geçirdiği bir trafik kazası sonrası hayatını kaybetmişti. İşte, geriye yüzlerce film, tiyatro ve dizi bırakan Tosun ailesinin hikayesi...
NECDET TOSUN

3 Ağustos 1926 yılında Balıkesir’de doğan Necdet Tosun film kariyerine başlamadan önce lokantacılık, leblebicilik yapmış son olarak bir terzide çalışırken bir film ekibi tarafından keşfedilmiş bir isim. Çekim için Burhaniye’ye gelen bir film ekibinin dikkatini Tosun’un fiziği çeker, İstanbul’a davet edilmesi üzerine sanat hayatına başlar. Burhaniyeli olan Necdet Tosun 370 filmde rol almış.
NECDET TOSUN 3 Ağustos 1926 yılında Balıkesir’de doğan Necdet Tosun film kariyerine başlamadan önce lokantacılık, leblebicilik yapmış son olarak bir terzide çalışırken bir film ekibi tarafından keşfedilmiş bir isim. Çekim için Burhaniye’ye gelen bir film ekibinin dikkatini Tosun’un fiziği çeker, İstanbul’a davet edilmesi üzerine sanat hayatına başlar. Burhaniyeli olan Necdet Tosun 370 filmde rol almış.
Gürdal Tosun ve Erdal Tosun kardeşlerin babası olan Necdet Tosun, birçok filmde, şişman güleryüzlü “aşçı” rolünü canlandırdığı sevecen tipiyle izleyicinin sempatisini kazandı. Aynı zamanda çok çalışkan olan Tosun sinemada yıllarca çok sayıda filmde rol aldı. Necdet Tosun, sinemada siyah-beyaz döneme ve dolayısıyla Türk sinemasının komedi filmlerine damga vurdu.
Gürdal Tosun ve Erdal Tosun kardeşlerin babası olan Necdet Tosun, birçok filmde, şişman güleryüzlü “aşçı” rolünü canlandırdığı sevecen tipiyle izleyicinin sempatisini kazandı. Aynı zamanda çok çalışkan olan Tosun sinemada yıllarca çok sayıda filmde rol aldı. Necdet Tosun, sinemada siyah-beyaz döneme ve dolayısıyla Türk sinemasının komedi filmlerine damga vurdu.
NECDET TOSUN’UN ÖNEMLİ ROLLERİ

Yasemin’in Tatlı Aşkı’, ‘Fadime’, ‘Fatoş Sokakların Meleği’ ve ‘Veda’ filmlerinde aşçı, ‘Fakir Gencin Romanı’nda Nuri, ‘Babamız Evleniyor’da Necabettin, ‘Efkarlı Sosyetede’ filminde Şemsi, ‘Sevgili Babam’da darbukacı, ‘İstanbul Tatili’nde Kahveci Tosun, ‘Cambazhane Gülü Fadime’de Hüdaverdi, ‘Öksüzler’de paketlerini taşırken cüzdanı çalınan zengin adam, ‘Arkadaşlık Öldü mü’ filminde bir yandan hastalıktan kıvranırken bir yandan da kendisine ziyafet çeken Hüdaverdi Ağa, ‘Oyun Bitti’de oto tamir ustası Kadir, 1973 yapımı ‘Acı Hayat’ ve ‘Yaz Bekarı’ filmlerinde otel sahibi, ‘Bitirimler Sosyetede’ filminde baba, ‘Cilveli Kız’da işportacı Tosun, ‘Yumurcak’ta Şerbetçi Tosun, ‘Yumurcak Küçük Şahit’te kapıcı, ‘Yumurcak Köprüaltı Çocuğu’nda Trafik Ahmet, ‘Parasızlar’da vapur görevlisi, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’da belediye başkanı…
NECDET TOSUN’UN ÖNEMLİ ROLLERİ Yasemin’in Tatlı Aşkı’, ‘Fadime’, ‘Fatoş Sokakların Meleği’ ve ‘Veda’ filmlerinde aşçı, ‘Fakir Gencin Romanı’nda Nuri, ‘Babamız Evleniyor’da Necabettin, ‘Efkarlı Sosyetede’ filminde Şemsi, ‘Sevgili Babam’da darbukacı, ‘İstanbul Tatili’nde Kahveci Tosun, ‘Cambazhane Gülü Fadime’de Hüdaverdi, ‘Öksüzler’de paketlerini taşırken cüzdanı çalınan zengin adam, ‘Arkadaşlık Öldü mü’ filminde bir yandan hastalıktan kıvranırken bir yandan da kendisine ziyafet çeken Hüdaverdi Ağa, ‘Oyun Bitti’de oto tamir ustası Kadir, 1973 yapımı ‘Acı Hayat’ ve ‘Yaz Bekarı’ filmlerinde otel sahibi, ‘Bitirimler Sosyetede’ filminde baba, ‘Cilveli Kız’da işportacı Tosun, ‘Yumurcak’ta Şerbetçi Tosun, ‘Yumurcak Küçük Şahit’te kapıcı, ‘Yumurcak Köprüaltı Çocuğu’nda Trafik Ahmet, ‘Parasızlar’da vapur görevlisi, ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’da belediye başkanı…
HAYATIMIN FOTOĞRAFI

İlk oğlu Erdal’ın onun hayatında önemli bir yeri vardı. Çocuklarıyla bol bol fotoğrafı bulunan ve bu karelerde halinden son derece memnun olduğu görülen Necdet Tosun, ‘Hayatımın Fotoğrafı’ dediği karede oğlu Erdal’ı kucağında tutarken görülüyor.
HAYATIMIN FOTOĞRAFI İlk oğlu Erdal’ın onun hayatında önemli bir yeri vardı. Çocuklarıyla bol bol fotoğrafı bulunan ve bu karelerde halinden son derece memnun olduğu görülen Necdet Tosun, ‘Hayatımın Fotoğrafı’ dediği karede oğlu Erdal’ı kucağında tutarken görülüyor.
TRAFİK KAZASI SONRASI HAYATINI KAYBETTİ

Necdet Tosun da tıpkı oğlu Erdal Tosun gibi bir trafik kazası sonrası hayatını kaybetti. İş dolayısı ile Almanya’ya gittiğinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu, İstanbul’a getirildikten 13 gün sonra, 10 Mayıs 1975’te yaşama veda etti. Vefat etmeden önce hastanede çekilmiş son karesinde bir hemşireyle birlikte objektife bakan Necdet Tosun’un ardından ünlü isimler onun hakkında şunları söylemişti:
TRAFİK KAZASI SONRASI HAYATINI KAYBETTİ Necdet Tosun da tıpkı oğlu Erdal Tosun gibi bir trafik kazası sonrası hayatını kaybetti. İş dolayısı ile Almanya’ya gittiğinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu, İstanbul’a getirildikten 13 gün sonra, 10 Mayıs 1975’te yaşama veda etti. Vefat etmeden önce hastanede çekilmiş son karesinde bir hemşireyle birlikte objektife bakan Necdet Tosun’un ardından ünlü isimler onun hakkında şunları söylemişti:
Sadri Alışık

Tanışmamız aşağı yukarı 1960 yılına rastlar. O gün film setine gelmiş soyunma odama doğru yürüyordum ki birden bir şarkı duydum. Ses ilerdeki paravanın arkasından geliyordu. Türk müziğini çok sevdiğim için durdum ve dinledim. Şarkı bittikten sonra merak edip paravanın arkasına baktım. Ve Necdet Tosun ile göz göze geldim. İkimiz de birbirimizi gıyaben tanıdığımız için ‘Merhaba’ dedik ve el sıkıştık. Aradan yıllar geçti ve biz bu şarkının tanışma şarkımız olduğunu hiç unutmadık. Geçen yıl Ankara’da çalışıyordum, gazinoya bir gün Necdet Tosun geldi, kendisini sahneye davet ettim. Bu anımı anlattım. “Necdet o şarkıyı beraber söyleyeceğiz” dedim. Hemen hatırladı, birlikte söyledik. O gün, cenazesinin başında, aklıma birden bu şarkı geldi. Ve ben başladım mırıldanmaya: “Gelecekmiş gibisin, sanki günün birinde…”

Ayhan Işık

“Birçok anım var Necdet ile ilgili.. Unutamayacağım bir tanesini hemen anlatayım… Beraber film çeviriyorduk. Öglen yemeği için ara vermiş, masada garsonun gelmesini bekliyorduk. Ben genellikle öğlenleri yemek yemem. Salatayla falan geçiştiririm. Necdet de bunu duymuş olacak ki benim masama geldi. Ne olur ‘Çok açım de ve kendine şu yemekleri ısmarla’ dedi. Prodüksiyon amirimi çağırıp, ‘Çok açım bana şu yemekleri gönder’ dedim. Adamcağız huyumu bildiği için ağzı bir karış açık yemekleri göndermeye gitti. Gelen yemekleri Necdet’in yediğini ise neden sonra öğrendi. Nur içinde yat Necdet…”

Türkan Şoray

“Birlikte az film çevirdik. Ama sarsılmaz bir dostluğumuz vardı. Kendisi ile ilgili üzüntülü bir anım oldu. Şöyle ki… Ölümünden birgün önce hastaneye ziyaretine gitmek istemiştim. Ancak doktorlar kimsenin yanına çıkmasına izin vermiyordu. Bir geçmiş olsun çiçeği gönderdim. Fakat o sabah çiçek hastaneye gittiğinde, onu kaybetmiştik”
Sadri Alışık Tanışmamız aşağı yukarı 1960 yılına rastlar. O gün film setine gelmiş soyunma odama doğru yürüyordum ki birden bir şarkı duydum. Ses ilerdeki paravanın arkasından geliyordu. Türk müziğini çok sevdiğim için durdum ve dinledim. Şarkı bittikten sonra merak edip paravanın arkasına baktım. Ve Necdet Tosun ile göz göze geldim. İkimiz de birbirimizi gıyaben tanıdığımız için ‘Merhaba’ dedik ve el sıkıştık. Aradan yıllar geçti ve biz bu şarkının tanışma şarkımız olduğunu hiç unutmadık. Geçen yıl Ankara’da çalışıyordum, gazinoya bir gün Necdet Tosun geldi, kendisini sahneye davet ettim. Bu anımı anlattım. “Necdet o şarkıyı beraber söyleyeceğiz” dedim. Hemen hatırladı, birlikte söyledik. O gün, cenazesinin başında, aklıma birden bu şarkı geldi. Ve ben başladım mırıldanmaya: “Gelecekmiş gibisin, sanki günün birinde…” Ayhan Işık “Birçok anım var Necdet ile ilgili.. Unutamayacağım bir tanesini hemen anlatayım… Beraber film çeviriyorduk. Öglen yemeği için ara vermiş, masada garsonun gelmesini bekliyorduk. Ben genellikle öğlenleri yemek yemem. Salatayla falan geçiştiririm. Necdet de bunu duymuş olacak ki benim masama geldi. Ne olur ‘Çok açım de ve kendine şu yemekleri ısmarla’ dedi. Prodüksiyon amirimi çağırıp, ‘Çok açım bana şu yemekleri gönder’ dedim. Adamcağız huyumu bildiği için ağzı bir karış açık yemekleri göndermeye gitti. Gelen yemekleri Necdet’in yediğini ise neden sonra öğrendi. Nur içinde yat Necdet…” Türkan Şoray “Birlikte az film çevirdik. Ama sarsılmaz bir dostluğumuz vardı. Kendisi ile ilgili üzüntülü bir anım oldu. Şöyle ki… Ölümünden birgün önce hastaneye ziyaretine gitmek istemiştim. Ancak doktorlar kimsenin yanına çıkmasına izin vermiyordu. Bir geçmiş olsun çiçeği gönderdim. Fakat o sabah çiçek hastaneye gittiğinde, onu kaybetmiştik”
GÜRDAL TOSUN

1967 yılında dünyaya gelen Gürdal Tosun tıpkı babası ve ağabeyi gibi oyunculuğa merak saldı, ancak kilolu olduğundan dolayı konservatuvara kabul edilmedi. Aktör Necdet Tosun’un oğlu ve sabah saatlerinde hayatını kaybeden Erdal Tosun’un kardeşi Gürdal Tosun, üç yıl üst üste konservatuvar sınavlarına girdi. Ancak aşırı kilosu nedeniyle okula kabul edilmedi. Sanat hayatına Levent Kırca tiyatrosunda gişede bilet satarak başlayan Tosun, azimle kilo vererek konservatuvara girmeyi başarmış, Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, oyunculuk bölümünü 1990 yılında bitirdikten sonra, Devlet Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatroları, Bakırköy Belediye Tiyatrosu gibi tiyatrolarda görev yapmış bir isim olarak aile geleneğini başarıyla sürdüren bir tiyatrocu olmuştu. Gürdal Tosun en son Bir Demet Tiyatro’da bakkal çırağı Tombalak karakterine hayat veriyordu. Sevilen sanatçının, ‘bağırsakları besleyen ana damarlarda kan pıhtılaşması ve tıkanıklık' sonucu can verdiği açıklandı. Tosun bu dizideki rolü devam ederken 30 Ağustos 2000’de geçirdiği rahatsızlık sonrası hayatını kaybetti.
GÜRDAL TOSUN 1967 yılında dünyaya gelen Gürdal Tosun tıpkı babası ve ağabeyi gibi oyunculuğa merak saldı, ancak kilolu olduğundan dolayı konservatuvara kabul edilmedi. Aktör Necdet Tosun’un oğlu ve sabah saatlerinde hayatını kaybeden Erdal Tosun’un kardeşi Gürdal Tosun, üç yıl üst üste konservatuvar sınavlarına girdi. Ancak aşırı kilosu nedeniyle okula kabul edilmedi. Sanat hayatına Levent Kırca tiyatrosunda gişede bilet satarak başlayan Tosun, azimle kilo vererek konservatuvara girmeyi başarmış, Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, oyunculuk bölümünü 1990 yılında bitirdikten sonra, Devlet Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatroları, Bakırköy Belediye Tiyatrosu gibi tiyatrolarda görev yapmış bir isim olarak aile geleneğini başarıyla sürdüren bir tiyatrocu olmuştu. Gürdal Tosun en son Bir Demet Tiyatro’da bakkal çırağı Tombalak karakterine hayat veriyordu. Sevilen sanatçının, ‘bağırsakları besleyen ana damarlarda kan pıhtılaşması ve tıkanıklık' sonucu can verdiği açıklandı. Tosun bu dizideki rolü devam ederken 30 Ağustos 2000’de geçirdiği rahatsızlık sonrası hayatını kaybetti.
ONU BABASININ YANINA DEFNEDECEĞİM

Böbrek nakli bekleyen Tosun, doktorların tüm tıbbi müdahalelerine rağmen 30 Ağustos 2000’de saat 23.30 sıralarında yaşama gözlerini yumdu. Gürdal Tosun'un yanında refakatçı olarak kalan annesi Sevim Tosun, oğlunun ölümünden sonra yıkıldı. Oğlunun ellerinde öldüğünü belirten anne Tosun, “Onu babasının yanına gömerek öbür dünyada bir araya getireceğim” diye gözyaşı döktü. Yeşilçam'ın emektar aktörü, baba Necdet Tosun'un arkadaşı İrfan Sabuncu da, “Gürdal, aşırı kiloluydu. Zayıflamaya başlamıştı. 90 kiloya indiğinde böbrek nakli yapılacaktı. Ancak kısmet olmadı” dedi. Gürdal Tosun'un cenazesi, Beşiktaş Kültür Merkezi'nde yapılacak törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

YILMAZ ERDOĞAN, GÜRDAL TOSUN’UN CENAZESİNDE GÖZYAŞI DÖKMÜŞTÜ

YER ALDIĞI YAPIMLAR

Güneş Yanıkları – 2000, Bir Demet Tiyatro – 1997 – Tombalak, Gün Doğmadan – 1986, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü? – 1999, Otogargara – 1997
ONU BABASININ YANINA DEFNEDECEĞİM Böbrek nakli bekleyen Tosun, doktorların tüm tıbbi müdahalelerine rağmen 30 Ağustos 2000’de saat 23.30 sıralarında yaşama gözlerini yumdu. Gürdal Tosun'un yanında refakatçı olarak kalan annesi Sevim Tosun, oğlunun ölümünden sonra yıkıldı. Oğlunun ellerinde öldüğünü belirten anne Tosun, “Onu babasının yanına gömerek öbür dünyada bir araya getireceğim” diye gözyaşı döktü. Yeşilçam'ın emektar aktörü, baba Necdet Tosun'un arkadaşı İrfan Sabuncu da, “Gürdal, aşırı kiloluydu. Zayıflamaya başlamıştı. 90 kiloya indiğinde böbrek nakli yapılacaktı. Ancak kısmet olmadı” dedi. Gürdal Tosun'un cenazesi, Beşiktaş Kültür Merkezi'nde yapılacak törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. YILMAZ ERDOĞAN, GÜRDAL TOSUN’UN CENAZESİNDE GÖZYAŞI DÖKMÜŞTÜ YER ALDIĞI YAPIMLAR Güneş Yanıkları – 2000, Bir Demet Tiyatro – 1997 – Tombalak, Gün Doğmadan – 1986, Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü? – 1999, Otogargara – 1997
ERDAL TOSUN

İstanbul’da 1963 yılında dünyaya gelen Erdal Tosun, tıpkı babası gibi oyunculuğu seçti. 1980 yılında Beyoğlu Fındıklı Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Mine adlı filmle sinemaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra Özel Tiyatro’yu kurdu. Daha sonra Antalya Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. Murathan Mungan’ın Mezopotamya Üçlemesi adlı oyununda yer aldıktan sonra Devlet Tiyatroları’ndaki görevinden ayrılıp BKM Oyuncuları arasına katıldı.
ERDAL TOSUN İstanbul’da 1963 yılında dünyaya gelen Erdal Tosun, tıpkı babası gibi oyunculuğu seçti. 1980 yılında Beyoğlu Fındıklı Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Mine adlı filmle sinemaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra Özel Tiyatro’yu kurdu. Daha sonra Antalya Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı. Murathan Mungan’ın Mezopotamya Üçlemesi adlı oyununda yer aldıktan sonra Devlet Tiyatroları’ndaki görevinden ayrılıp BKM Oyuncuları arasına katıldı.
Erdal Tosun ilk ve tek evliliğini 1995 yılında İlknur Tosun ile yaptı ve bu evlilikten 1996 yılında Zeynep Kiraz adından bir kız çocuğu oldu. Çift 20 yıl evli kaldıktan sonra boşandı. Erdal Tosun, çeşitli filmlerde ve dizilerde rol aldı. Bunlardan biri olan Rina’da canlandırdığı “Memo” karakteriyle söylediği ‘Hayallerimizi Satmadık ya’ repliğiyle tanınır. 30 Kasım 2016 tarihinde Sarıyer, Büyükdere Caddesi İl Jandarma Komutanlığı Kavşağında meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirdi.
Erdal Tosun ilk ve tek evliliğini 1995 yılında İlknur Tosun ile yaptı ve bu evlilikten 1996 yılında Zeynep Kiraz adından bir kız çocuğu oldu. Çift 20 yıl evli kaldıktan sonra boşandı. Erdal Tosun, çeşitli filmlerde ve dizilerde rol aldı. Bunlardan biri olan Rina’da canlandırdığı “Memo” karakteriyle söylediği ‘Hayallerimizi Satmadık ya’ repliğiyle tanınır. 30 Kasım 2016 tarihinde Sarıyer, Büyükdere Caddesi İl Jandarma Komutanlığı Kavşağında meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirdi.
BİR DEMET TİYATRO DÖNEMİ

Erdal ve Gürdal Tosun kardeşlerin birlikte rol aldığı ve Türk televizyonlarının efsane işlerinden Bir Demet Tiyatro, Tosun kardeşlerin o dönem milyonlar tarafından hatırlanmasını sağlamıştı. Gürdal Tosun bakkal çırağı Tombalak karakterine hayat verirken, Erdal Tosun da ‘Eyvah Necdet’ adlı bir mafya karakterine hayat vermişti.
BİR DEMET TİYATRO DÖNEMİ Erdal ve Gürdal Tosun kardeşlerin birlikte rol aldığı ve Türk televizyonlarının efsane işlerinden Bir Demet Tiyatro, Tosun kardeşlerin o dönem milyonlar tarafından hatırlanmasını sağlamıştı. Gürdal Tosun bakkal çırağı Tombalak karakterine hayat verirken, Erdal Tosun da ‘Eyvah Necdet’ adlı bir mafya karakterine hayat vermişti.
ROL ALDIĞI OYUNLAR

Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü : Yılmaz Erdogan – BKM – 2000, Geyikler Lanetler : Murathan Mungan – Antalya Devlet Tiyatrosu – 1993, Lozan (oyun) : Memet Baydur – Antalya Devlet Tiyatrosu – 1992, Tanrı (oyun) : Woody Allen : Özel Tiyatro – 1988, Lokomopüf : Wolker Ludvig\Rainer Hachfeld – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1985
ROL ALDIĞI OYUNLAR Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü : Yılmaz Erdogan – BKM – 2000, Geyikler Lanetler : Murathan Mungan – Antalya Devlet Tiyatrosu – 1993, Lozan (oyun) : Memet Baydur – Antalya Devlet Tiyatrosu – 1992, Tanrı (oyun) : Woody Allen : Özel Tiyatro – 1988, Lokomopüf : Wolker Ludvig\Rainer Hachfeld – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1985
FİLMLERİ

Küçük Esnaf,2016, Düğün Dernek 2: Sünnet,2015, Kara Bela, 2015, Yapışık Kardeşler, 2015, Bana Masal Anlatma, 2015, Koğuş Akademisi, 2013, Çalgı Çengi, 2011,Çakallarla Dans, 2010, Vay Arkadaş, 2010, Pak Panter, 2010, Rina , 2009, Türkler Çıldırmış Olmalı, 2009, Neşeli Hayat, 2009, Sonsuz, 2008, Avanak Kuzenler, 2008, Süper Ajan K9, 2008, Maskeli Beşler: Kıbrıs, 2008, Kutsal Damacana, 2007, Eve Dönüş, 2006, İlk Aşk, 2006, Maskeli Beşler: Irak, 2006, Babam ve Oğlum, 2005, Organize İşler, 2005, Gönül Yarası, 2004, G.O.R.A., 2003, Vizontele Tuuba, 2003, Ömerçip, 2003, Vizontele, 2000, Güneş Yanıkları, 2000, Sokaktaki Adam, 1995, Alışırım, 1987, Temas, 1987, Alnımdaki Bıçak Yarası, 1987, Seyyar Kamil, 1987, Kadının Adı Yok (film), 1987, Mine, 1985, Karanfilli Naciye, 1984
FİLMLERİ Küçük Esnaf,2016, Düğün Dernek 2: Sünnet,2015, Kara Bela, 2015, Yapışık Kardeşler, 2015, Bana Masal Anlatma, 2015, Koğuş Akademisi, 2013, Çalgı Çengi, 2011,Çakallarla Dans, 2010, Vay Arkadaş, 2010, Pak Panter, 2010, Rina , 2009, Türkler Çıldırmış Olmalı, 2009, Neşeli Hayat, 2009, Sonsuz, 2008, Avanak Kuzenler, 2008, Süper Ajan K9, 2008, Maskeli Beşler: Kıbrıs, 2008, Kutsal Damacana, 2007, Eve Dönüş, 2006, İlk Aşk, 2006, Maskeli Beşler: Irak, 2006, Babam ve Oğlum, 2005, Organize İşler, 2005, Gönül Yarası, 2004, G.O.R.A., 2003, Vizontele Tuuba, 2003, Ömerçip, 2003, Vizontele, 2000, Güneş Yanıkları, 2000, Sokaktaki Adam, 1995, Alışırım, 1987, Temas, 1987, Alnımdaki Bıçak Yarası, 1987, Seyyar Kamil, 1987, Kadının Adı Yok (film), 1987, Mine, 1985, Karanfilli Naciye, 1984
DİZİLERİ

Kardeş Payı , 2014 – 2015, Anasının Oğlu , 2014, İbreti Ailem, 2012, Üsküdar’a Giderken, 2011, Ramazan Güzeldir, 2009, Fesupanallah, 2007, Gönül Salıncağı, 2007, Felek Ne Demek?, 2006, Bir Demet Tiyatro, 2006, Naciye’yi Kim Sevmez, 2005, En İyi Arkadaşım, 2004, Ölümsüz Aşk, 2003, Esir Şehrin İnsanları, 2003, Havada Bulut, 2002, Azad, 2002, Yarım Elma, 2002, 5 Maymun Çetesi, 1999, Bir Demet Tiyatro, 1995
DİZİLERİ Kardeş Payı , 2014 – 2015, Anasının Oğlu , 2014, İbreti Ailem, 2012, Üsküdar’a Giderken, 2011, Ramazan Güzeldir, 2009, Fesupanallah, 2007, Gönül Salıncağı, 2007, Felek Ne Demek?, 2006, Bir Demet Tiyatro, 2006, Naciye’yi Kim Sevmez, 2005, En İyi Arkadaşım, 2004, Ölümsüz Aşk, 2003, Esir Şehrin İnsanları, 2003, Havada Bulut, 2002, Azad, 2002, Yarım Elma, 2002, 5 Maymun Çetesi, 1999, Bir Demet Tiyatro, 1995