1 kuruşa mahkûm oldu

‘Şehir Plancılarına samanlık peyzajı bile çizdirmem’ diyen Melih Gökçek, 1 kuruş tazminat ödemeye mahkûm edildi.

01 Kasım 2013 Cuma, 19:27
Abone Ol google-news

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yayın yoluyla Şehir Plancıları Odası’na, “Şehir Plancıları Odası’na ben samanlık peyzajı bile çizdirmem” diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle “tedavüldeki en düşük para birimi” olan “1 kuruş”luk manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar yaptığı açıklamada, “Hukuksuz işlemleri Odamızca açılan davalarla defalarca iptal edilen İ. Melih Gökçek’in, bu işlemleri düzeltmek yerine odamıza ve mesleğimize hakaret etmesi nedeniyle açılan dava, Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde sonuçlandırıldı ve Melih Gökçek, odamıza, talebimize uygun olarak ‘1 kuruş’ manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi” dedi. Gökçek hakkında manevi tazminat istemiyle dava açılmasına neden olan açıklamanın, Şehir Plancıları Odası tarafından “Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı 1/5000 Ölçekli ve 1/1000 Ölçekli İmar Planları” hakkında açılan davada 2012 yılı Şubat ayında yürütmeyi durdurma kararı verilmesi sonrasında yapıldığını belirten Uyar, şunları kaydetti:

“Dikmen Vadisi konusunda alınan kararın basına yansıması sonrasında konu ile ilgili açıklama yapan Gökçek, hukuksuz uygulamaları nedeniyle Dikmen Vadisi halkından ve Ankaralılardan özür dilemek yerine, benzer durumlarda alışkanlık haline getirdiği gibi, ‘Şehir Plancıları Odası’na ben samanlık peyzajı bile çizdirmem’ diyerek Odamıza ve mesleğimize hakaret etmeyi tercih etmişti. Alınan kararla, yirmi yıl süren başarısızlığını ve yarattığı talan düzenini gizlemek için, halkına gerçekleri söylemek yerine yanıltarak uyutmayı, Ankara kentinin ve Ankaralıların haklarını savunan kesimlere karşı hırçınlaşmayı ve hakareti tercih eden İ. Melih Gökçek’in bu yaklaşımına karşı belirlediğimiz değer, yargı tarafından da tescil edilmiştir. Karar, tüm diğer davalarımızda olduğu gibi, Odamızca yürütülen çalışmaların hukuka, kamu yararına uygunluğunun ve haklılığının bir kez daha tescillenmesi anlamına da gelmektedir.”