1 Mayıs'ta 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması mı uygulanacak? Kritik toplantı başladı

Kabine toplantısı başladı. Video konferans yoluyla yapılan toplantıya AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık yapıyor. Masada 'normalleşme adımları' var... Kritik toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapacak.

27 Nisan 2020 Pazartesi, 15:47
1 Mayıs'ta 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması mı uygulanacak? Kritik toplantı başladı
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında başlayan kabine toplantısında, koronavirüsle mücadelede 11 Mart’tan bu yana gelinen son durum ele alınacak.

‘Normalleşme’ takviminin görüşülmesi beklenen toplantıda, ekonominin durumu hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir sunum gerçekleştirecek. Kabinede, Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri de değerlendirilecek

Toplantıda alınan kararları ise Erdoğan, ‘ulusa sesleniş’ konuşmasıyla duyuracak.

1 MAYIS DA KONUŞULACAK

İstanbul’daki Huber Köşkü’nde video konferans yöntemiyle 5. kez gerçekleştirilen kabine toplantısında, 1 Mayıs Emek ve Dayanış Günü’ne yönelik farklı kutlama formülleri de konuşulacak.

Toplantıda, resmi tatil olan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'ndan itibaren 3 gün daha sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması gündeme gelecek.

1 Mayıs’taki kutlamaların tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda olduğu gibi ‘sosyal mesafe’ kuralına uygun şekilde sembolik kalmasının kararlaştırılması, sendika ve konfederasyonların ise ‘bazı etkinliklerine’ izin verilmesi bekleniyor. Öte yandan ilgili bakanlıklarla sendika yönetimlerinin de görüşmelerinin devam ettiği biliniyor.

YASAĞA DAİR DEĞERLENDİRME YAPILACAK

Toplantıda, 31 ilde 23 Nisan günü başlayan ve 4 gün boyunca uygulanan üçüncü sokağa çıkma yasağına dair istatistikler de değerlendirilecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 31 şehirde yasağın sonuçlarıyla ilgili verileri anlatacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bu konuda kabineye bilgilendirme yapacak.

Kabine toplantısında, hafta sonu sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceğine yönelik kararın çıkması da bekleniyor.

65 YAŞ ÜSTÜNÜN YASAĞI KALDIRILACAK MI?

65 yaş üstünün sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı da toplantıda ele alınacak. Bilim Kurulu'ndan gelen tavsiyeler doğrultusunda 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağı esnetilebilir. Öte yandan bu karar için virüs eğrisi incelenecek.

OKULLARDAKİ ARA UZATILACAK MI?

Okullarda 30 Nisan'a kadar verilen aranın uzatılıp uzatılmayacağı konusu da toplantı konularından biri olacak. Toplantıda, okulların açılmasının ileri bir tarihe erteleneceği öngörülüyor. Ayrıca bu hafta içerisinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un gerçekleştireceği görüşmede konunun netleştirilmesi bekleniyor.