12-0’lık hedef

Tekirdağ’da favori CHP olsa da AKP’nin de iddiası var...

27 Mart 2019 Çarşamba, 14:53
12-0’lık hedef
Abone Ol google-news

Tekirdağ’da hem Büyükşehir Belediyesi’ni hem 11 ilçeyi CHP’li başkanlar yönetiyor. CHP’nin İYİ Parti desteğiyle hedefi yine 12-0 yapmak. 7 ilçeyi CHP’nin kazanması kesin gibi.

Tekirdağ belki de “kale” yorumunu en rahat yaptıran kent. Seçimlerin kaderini belirleyen İstanbul’un yanı başında, halihazırda 12 belediyesinin tamamını CHP’nin yönettiği bir büyükşehirden söz ediyoruz. Bu açıdan İzmir dahil başka bir örneği yok. Deniz kenarında olmak mı, Batı’ya yakın durmak mı, yoksa Rumeli tarzı yurtseverlik mi? Kesin olan bir şey var ki, Tekirdağ, Cumhuriyetn kurucularıyla sorunu olanlarla sorunu olan bir şehir. Tekirdağ, 2012 yılında büyükşehir olduğunda belediye başkanı Kadir Albayrak’tı. Belediyenin kurucusu olan Albayrak, Tekirdağ’ı halen yönettiği gibi, CHP’nin 31 Mart seçimlerindeki adayı. Karşısında ise AKP’nin adayı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesi Mestan Özcan var. MHP, Cumhur İttifakı nedeniyle Özcan’ı destekliyor. İYİ Parti ise Millet İttifakı sayesinde CHP adayına oy veriyor. HDP’nin 26 Haziran seçimlerinde aldığı oyun yüzde 6 olduğu hatırlanırsa, Tekirdağ’da seçimin aslında CHP ile AKP arasında olduğu söylenebilir.

Çantada keklik değil

AKP’nin Büyükşehir’de hesabı, 2014 yılındaki son yerel seçimde MHP’ye giden oyların tamamını kendisinde toplamak. Zira 2014 yılında AKP’nin yüzde 37.2 oy oranının yanında MHP’nin yüzde 12.7 oy oranı vardı. Toplamda yüzde 50’yi bulan oyun AKP adayında toplanması neredeyse imkânsız gibi. MHP’nin 2014 seçimlerinde AKP’ye karşı muhalefet yaptığı hatırlanırsa, o günkü MHP oylarının AKP’de toplanması mümkün görünmüyor. Nitekim 24 Haziran seçimlerinde AKP-MHP oyları toplamı yüzde 41’de kaldı. CHP ve İYİ parti toplamıysa yüzde 50’yi aştı. Büyükşehir’de CHP’nin İYİ parti desteğiyle AKP’nin önünde yarışı bitirmesi bekleniyor. Ama yarış yine de çok kolay geçmeyecek. Daha fazla merak edilen ise büyükşehire bağlı belediyeler. Halihazırda 11 ilçeyi bir önceki seçimleri kazanan CHP yönetiyor. Ancak CHP’nin aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği tartışmalı.

Tekirdağ’da gözler 4 ilçede olacak. İlk ikisinde CHP için 24 Haziran seçimleri alarm niteliğindeydi. Hem Çerkezköy’de hem de Kapaklı’da Cumhur İttifakı’nın adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan yüzde 50’nin üzerinde oyla birinci çıktı. Her iki ilçe de Tekirdağ’ın İstanbul’a en yakın ilçeleri olarak kozmopolit özellikler gösteriyor. Çerkezköy ve Kapaklı’daki CHP’li başkanları başarılı bulunsa da, bir kısım AKP seçmeninden oy alacağı düşünülse de, 24 Haziran sonuçlarının havası buralarda AKP’yi önde çıkarabilir. Öte yandan kulislerde iki kritik ilçeden daha söz ediliyor: Marmara Ereğlisi ve Ergene. 2014 yerel seçimlerinde her iki ilçede de sonucu yüzde 2’lik fark belirlemişti.

24 Haziran seçimlerinde Muharrem İnce bu bölgelerde açık ara önde çıksa da CHP’lilerin gözü bu iki ilçede olacak. CHP adına bir önemli ayrıntı daha var. Partide tek önseçim olan yer Saray ilçesi. CHP’nin adayı Özgen Erkiş, haliyle örgütün de manevi desteğini almış görünüyor. Bu nedenle zaten yüksek oy oranına sahip olduğu Saray’da, CHP’nin farklı kazanabileceği konuşuluyor. CHP’nin farklı kazanacağına kesin gözüyle bakılan bir başka ilçe ise Muratlı. İttifaklar nasıl etkiliyor? Tekirdağ için son dönemin ittifakları kritik bir öneme sahip değil. CHP tüm belediyelerde aday çıkarıyor. Millet İttifakı’nın küçük ortağı İYİ Parti ise Çorlu, Saray ve Şarköy’de seçime giriyor. Bu ilçelerde CHP’nin güçlü olması İYİ Parti’nin ayrı aday çıkarmasını sorun olmaktan çıkarıyor. Hatta bu ilçelerde İYİ Parti’nin aday çıkarması, CHP’den uzak duran geleneksel sağ oyları AKP ve MHP’ye gitmekten alıkoyabilir. 9 ilçede aday gösteren AKP ise Saray ve Hayrabolu’da seçime girmeyerek MHP’yi destekliyor. CHP’nin hedefi, bu sefer daha zor olsa da, 5 yıl sonra yine 12-0 yapmak.