3. Havalimanında Jandarma kapıları kırarak işçileri gözaltına almaya başladı

3. Havaalanında işçilerinin kaldığı kampın etrafını TOMA’larla saran güvenlik güçleri, gece saatlerinde koğuşlara baskın düzenledi. İşçilerin, görüntü almaması konusunda tehdit edildiği iddia edildi. Sabaha karşı şantiyedeki odaların kapılarını kıran Jandarma yüzlerce işçiyi gözaltına aldı. HDP Miletvekili Ali Kenanoğlu, 400'e yakın işçinin gözaltına alındığını açıkladı. İşçilerin talepleri ve gözaltıların bırakılması için akşam saat 19:00'da işçi sendikaları ve STK'lerin Khalkedon meydanında eylem yapacağı öğrenildi.

15 Eylül 2018 Cumartesi, 08:12
Abone Ol google-news

 <video:1083374>

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler, olumsuz çalışma koşullarına servislerin yetersiz olması, yağmur altında kuyruklar oluşması da eklenince dün büyük bir protesto yürüyüşünde bulunmuştu.

<haber-dikey:1082328>

İşçilerin tepkileri gece yarısı da sürdü. İşçilerin isyanı devam edince inşaat alanına TOMA’lar ve onlarca polis ve jandarma çevik kuvvet sevk edildi. Taleplerinin yerine getirilmesi yerine polis ve jandarmayı gören işçiler bu kez bir kez daha yürüyüş düzenledi.

İŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI

Kötü çalışma koşulları nedeniyle iş durdurma eylemi yapan ve anlaşmaya varılamadığı için yarın da eyleme devam edeceğini duyuran 3. Havalimanı işçileri, gece gelen baskınla gözaltına alındı. Jandarmanın elinde bir liste olduğu ve koğuşlara girerek GBT taraması yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Gözaltına alınan işçiler Arnavutköy Jandarma Karakolu'nda bu halde bekletiliyor...

400'E YAKIN İŞÇİ GÖZALTINDA

Gece paylaşılan bilgiyle işçilerin yaya geçişine dahi izin verilmediğini, polisin koğuşlara girme ihtimalinin olduğu ifade edilmişti. İlerleyen saatlerde havalimanında bulunan koğuşlara jandarmanın kapıları kırarak gece baskını düzenlediği bilgisi verildi. 206'sı Arnavutköy ilçe Jandarma Komutanlığı'nda olmak üzere Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı'nda tutulanlar ile bereber toplamda 400'e yakın işçinin gözaltında olduğu öğrenildi.

Koğuşların olduğu yere 6 tane İETT otobüsü getirildiği ve özel harekatın grup grup koğuşlara girerek işçilerin dışarı çıkmaması yönünde baskı yaptığı iddia edildi. İçerden ulaşılan bilgiye göre jandarmanın G blokta kalan koğuşlara girmeye başladığı, görüntü almak isteyen işçiler olursa gözaltı yapılacağı yönünde anons geçildiği öğrenildi.

 G bloktan sonra H blok koğuşlarına giren jandarmanın tek tek GBT yaptığı, ellerinde isim ve fotoğraflı liste olduğu ve buna göre gözaltı yaptığı bildirildi.

KADIKÖY'DE SENDİKALAR EYLEM YAPACAK - VİDEO<video:1083552>

Arnavutköy ilçe Jandarma Komutanlığının önünde Dev Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut, kaç işçinin gözaltına alındığına ve nerede olduklarına dair açıklama yaptı. İşçilerin talepleri ve gözaltıların bırakılması için akşam saat 19:00'da işçi sendikaları ve STK'ler Khalkedon meydanında eylem yapacak. Arnavutköy ilçe Jandarma Komutanlığının önünde HDP ve CHP'li miletvekilerinin de aralarında bulunduğu işçilerin bekleyişi devam ediyor.

 Jandarma ve polisin gözaltına aldığı işçiler İETT araçlarına götürüldü.

 

"400 İŞÇİ GÖZALTINDA"

İşçilerle dayanışmak için şantiye alanına gelen HDP İstanbul Miletvekili Ali Kenanoğlu, koğuşlara kapıların kırılarak girildiğini ve 400'e yakın işçinin gözaltına alındığını açıkladı. HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sadece bir karakolda 200'ün üzerinde işçinin gözaltında tutulduğunu duyurdu. 

 

"TÜRKİYE'Yİ YÖNETEN İKTİDAR PARTONLARIN ÇIKARLARINI KORUMAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ" - VİDEO

<video:1083564>

HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Arnavutköy Jandarma Karakolu'nun önünde basın toplantısı düzenledi. 206 işçinin burada tutulduğunu belirten Baş, karakolun önündeki şirket otobüsünü işaret ederek, "İşçileri bu otobüslere bindirerek karakola getiriyorlar. Bence bütün bu isyanın nedeni bu tablo. Türkeye'yi yöneten iktidar, patronların çıkarlarını korumak için harekete geçmiş durumda. İşçilerin her türlü direnişinin haklı olduğunu düşünüyor. İşçilerin haklı direnişinin yanında olmak gerekiyor." dedi.

<video:1083382>

Video: Mehmet Kızmaz/Cumhuriyet

HDP Miletvekili Züleyha Gülüm, "İçerdeki işçi arkadaşlar zorla işe başlatılmış. Çalışan işçi arkadaşlarımız, gözaltındaki işçilerin bırakılmaması nedeniyle eylemlerini devam ettireceklerini söylediler." dedi.

<video:1083389>

Video: Mehmet Kızmaz/Cumhuriyet

"İŞÇİLER TEHDİTLE İŞE ÇIKARILIYOR"

Duruma ilişkin değerlendirmede bulunan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, iktidarın sermayeyi koruduğuna değinerek, “Bir kez daha patronlar devlet eliyle korundu. İşçiler gözaltına alınarak direniş kırılmaya çalışıldı. Şu anda işçilerin yaşam alanı işgal altında.” dedi. İşçilein baskı ve tehditle çalışmaya zorlandığını belirten Züleyha, “Maaşlar ödenmiyorsa iş bırakmak ve sendikada örgütlenmek yasal bir haktır. Ama sendikacı arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Hukuksuzluk tüm ülkede olduğu gibi burada da devam ediyor. OHAL sürecinde kimin yanında oldugunu açık eden iktidar bugün de kimin yanında oldugunu açık bir şekilde ifade etmiş oldu. Ekonomik krize giren iktidar ve işveren bunun bedelini işçiye ödetmeye çalışıyor. Yoksulun sırtından kendi zenginliklerine zenginlik katıyor. Kendi yandaşlarına peşkeş çeken iktidar işçilere gelince bütün haklarını yok sayıyor. Bugün bir kez daha bunu gördük. Işçilerin talepleri karşılanana kadar bu işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

 CHP Milletvekili Ali Şeker, işçiler insanca yaşamak istediklerini belirterek,“Baskı ve sıkıştırmayla günde 16 saat çalıştırılan işçiler bu koşullarda çalıştırılmak istemediklerini dile getirmişlerdi. İşçilerin koşullarının düzeltilmediğini işçilerin direnişinden anlıyoruz. Binlerce polis onlarca tomayla yığınak yaptılar. İşçiler böyle baskı ortamı değil insanca yaşam koşulları istiyorlar. 400’e yakın işçi gözaltına alındı. Hergün yüzlerce işçi geliyor ve geri çıkıyorlar. OHAL’i patronlar için ilan ettik diyenler bu hali de patronlar için kullanmaya devam ediyorlar. Gücenlik önlemi alacağınıza işçilerin iş güvenliği önlemini alın. İşçiler bu bedeli hayatlarıyla ödemek istemiyorlar” diyerek yetkilileri göreve davet etti.

 Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ise şunları kaydetti: “Saat gece 3:00’te 30’arlı biçimde gözaltılar yapıldı. Direnişin öncüsü olan arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bizler göz altıların serbest bırakılmasını istiyoruz. Gözaltılar yapılana kadar da direnişimiz devam edecek. Kaymakamla yapılan toplantı direnişi bitirmemiz yönündeydi. Ama biz işçilerin talepleri karşılanmadan işçilerin direnişi bitirmeyeceğini söyledik. Bugün zorla baskıyla çalıştırıyorlar arkadaşlarımızı ama iş barışı olmadan bu şantiyede insanca çalışma koşulu beklenemez. Bu süreci örgütleyeceğiz.”

<video:1083386>

Video: Mehmet Kızmaz/Cumhuriyet

JANDARMA ŞANTİYEYE GİRİŞLERİ TUTTU

Öte yandan şantiye girişinde barikat kuran Jandarma, işçilerin bulunduğu alana girişlere izin vermiyor. Çok sayıda Jandarma Özel Harekat Polis Özel Harekat ekipleri ve TOMA'larla zırhlı askeri araçlar bölgede konuşlandırıldı. HAVALİMANI İŞÇİSİNİ TAHTAKURULARI ISIRDI - VİDEO
<video:1083492>

İŞÇİNİN TAHTAKURUSU İSYANI
Şantiyede çalışan bir işçi, yatakhanede tahtakurularının ısırdığı bacağının ne hale geldiğini videoya çekip böyle gösterdi.


İYİ-SEN'DEN AÇIKLAMA

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN), görüşmede işçilerin taleplerinin yerine getirileceğini taahhüt edilmesiyle birlikte, bunun ancak işçilerin örgütlü gücüyle hayata geçebileceğine vurgu yaparak “Mücadele devam ediyor” açıklamasında bulundu.

 İYİ-SEN açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 “Üçüncü havalimanında mücadele devam ediyor

 Bugün başlayan üçüncü havalimanındaki direniş, şantiyede çalışan işçilerin en temel hakları olan barınma, ulaşım, yemek ve güvenli çalışma taleplerini içeriyordu.

İş bırakma eylemimiz yüzlerce işçinin sabahtan itibaren patron baskısına rağmen kararlılıkla devam ederken, bu kararlılık sonucunda patronun işçilerle masaya oturmasını sağladı.

 İşçilerden oluşan bir heyet şantiye yönetimine aralarında barınma, ulaşım, yemek ve güvenli çalışma konularını da içeren 15 maddelik bir teklif sunuldu.

 İşçilerin bu taleplerini kabul eden patron, en kısa sürede bu istekleri yerine getireceğini taahüt etti.

 İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası olarak gerek 3.havalimanı şantiyesinde, gerekse de diğer şantiyelerde yaşadığımız deneyimlerin ışığında bu taahütün ancak işçilerin örgütlü gücü sonucunda yerine getirileceğini biliyoruz.

 Üçüncü havalimanı şantiyesindeki direnişin kazanım elde edebilmesinin ve şantiyedeki şartların iyileşmesinin tek yolu işçilerin örgütlülüğünün güçlenmesinden geçmektedir.

 Bu nedenle işyerinde patronun sözlerini izleyecek bir şantiye komitesi mutlaka kurulmalı ve tüm kısımlarda komiteler aracılığıyla örgütlülük sürdürülmelidir.

 İYİ-SEN, patronlara karşı inşaat işçilerini bir kez örgütlenmeye çağırırken, “gücümüz birliğimizden gelir” sözünü hatırlamaktadır.

 Üçüncü havalimanında da, diğer şantiyelerde de inşaat işçisi örgütlü gücüyle kazanacak!”