30 Ağustos Resepsiyonu için Feyzioğlu'na davet

Çankaya Köşkü'nde yarın yapılacak olan 30 Ağustos Resepsiyonu'na Türkiye Barolar Birliği-TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da davet edildi.

29 Ağustos 2014 Cuma, 11:31
Abone Ol google-news

12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde yarın yapılacak 30 Ağustos Resepsiyonu'na, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da davet edildi. Ancak Feyzioğlu, bu davete katılıp katılmayacağına henüz karar vermedi.

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ekibi, 30 Ağustos Resepsiyonu için davetiyeleri bir ay önceden hazırlattı. Ancak yeni cumhurbaşkanı henüz seçilmemiş olduğu için davetiyeler ilk kez isim belirtmeden “Türkiye Cumhurbaşkanı ve eşi” ifadesiyle basıldı.

Davetiyeler “A protokol” olarak bilinen siyasiler, yüksek yargı organları ve askeri temsilcilere iletildi. Bu isimler arasında Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da yer aldı. Hürriyet'in haberine göre, Feyzioğlu, yarın yapılacak bu resepsiyona gidip gitmeyeceğine henüz karar vermedi.

DANIŞTAY TÖRENİNİ TERK ETMİŞTİ

Danıştay’ın 10 Mayıs'ta yapılan 146. Kuruluş Yıl Dönümü törenine Erdoğan, Başbakan olarak katılmıştı. Törende Feyzioğlu'nun sözlerine ve uzun konuşmasına sinirlenen Erdoğan, 11.Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisini sakinleştirmeye çalışmasına rağmen salonu terk etmiş ve Feyzioğlu'na sözlü tepki de bulunmuştu.

ADLİ YIL AÇILIŞINA GİTMİYOR

Feyzioğlu-Erdoğan cephesindeki ikinci kriz ise 1 Eylül'de yapılacak olan Adli Yıl Açılış Töreni için oldu. Erdoğan, Adli Yıl Açılış Töreni'nde Metin Feyzioğlu'nun konuşma yapmaması istemiş, 'O konuşursa ben törene gelmem' resti çekmişti. Durumu değerlendiren Yargıtay Başkanlar Kurulu, Feyzioğlu'nun konuşma yapmasına karar vermişti. Kararın ardından Erdoğan'la görüşen Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Erdoğan törene katılmayacağını duyurmuştu. Yaşanan bu kriz sonrası Metin Feyzioğlu'nun Köşk'te davete çağırılması dikkat çekti.