32. İstanbul Mücevher Fuarı açıldı

32. İstanbul Mücevher Fuarı İstanbul Jewelry Show, CNR Expo'da açıldı.

17 Mart 2011 Perşembe, 12:29
Abone Ol google-news

Rotaforte Uluslararası Fuarcılık tarafından organize edilen ve TEB'in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen fuarda, 33 ülkeden 1.150'nin üzerinde katılımcı firma yer alıyor. Fuar, 400 ton altın, 300 ton gümüş işlemenin gerçekleştiği Türk kuyum pazarında alıcı ve satıcıları bir araya getiriyor. Fuarı, 5 gün boyunca 87 ülkeden toplamda 50 bin ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. Fuarda sergilenen ürünler arasında altın ve pırlanta mücevherat, değerli ve yarı değerli taşlar, inci, gümüş takı, saat, makine, kuyumculuk malzemeleri ve ekipmanlar, vitrin malzemeleri ve güvenlik gereçleri bulunuyor. Fuara katılan firmalar arasında Damas Mücevherat, Atasay, Altınbaş, Pera Diamond, Gülaylar Altın, Favori, Koçak Gold, Orijinal Mücevherat, Uğur İnci, Zen Diamond, Ariş gibi firmalar yer alıyor.

İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) Başkan Yardımcısı Can Özkök, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, 2009'da yaşanan küresel krizden etkilenen sektör ihracatının 2010 yılında yeniden yükselişe geçerek 1,2 milyar dolara ulaştığını belirtti. Özkök, ''2010 yılında sektörümüzün en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke sırasıyla, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Almanya, Rusya ve Litvanya'dır. 2011 yılına da iyi bir başlangıç yaptık. Ocak-Şubat dönemindeki ihracatımız geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 51,1 artış göstermiştir'' dedi. Can Özkök, 2023 yılı ihracat stratejileri çerçevesinde, Cumhuriyetin 100. yılında 12 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

'Öyle bir geçer zaman ki' dizisinin takıları Ariş'ten

Ariş'in, fuardaki standında sergilediği ürünler arasında, siyah ve beyaz pırlantanın buluştuğu Lav koleksiyonu, Hürrem koleksiyonu, Ariş Parmak İzi Alyans koleksiyonu, ''Üstün Beyaz'' olarak bilinen ve pırlantada en nadir bulunan renk olan D Color tektaşları, ham elmaslar yer alıyor. Ariş yetkilisi, stantta sergilenen ürünlerin fiyatının 230 bin dolara kadar çıktığını belirtti. ''Öyle bir geçer zaman ki'' dizisinde Aylin'e evlenme teklifi edilen sahnede kullanılan takıların da Ariş'e ait olduğunu ifade eden yetkili, dizide bundan sonra Ariş takılarının kullanılacağını kaydetti.
 

'Altın fiyatlarının artmasıyla insanlar pırlantaya kaydı'

Atasay ise fuarda, Atasay, Asgold ve ION by Atasay'ın 2011 ilkbahar yaz koleksiyonlarını sergiliyor. Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Atasay Kamer, fuardaki stantlarında AA muhabirine yaptığı açıklamada, kriz ortamında altın fiyatlarının artması ile birlikte pırlanta fiyatlarının da arttığına dikkati çekerek, ''Altın fiyatlarının artmasıyla birlikte insanlar pırlantaya doğru kayış yaptı. Geçen sene ile bu sene arasında pırlantada yüzde 40 fiyat artışı var. İnsanlar pırlantaya da bir yatırım aracı olarak bakıyor'' dedi. Fuarda yer alan Forum Saatçilik, TW STEEL ve WESTAR markalarının yeni modellerini fuarda sergiliyor. Çocuklar Duymasın dizisine TW STEEL markası ile sponsor olan Forum Fuarcılık, Tamer Karadağ ve Pınar Altuğ'un dizide kullandığı saatleri veriyor.