"4+4+4, Kürt çocuklara anadilini unutturacak"

BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, 4+4+4 eğitim sisteminin Kürt yurttaşlar için okula başlandığında kendi anadilini unutturacak bir sistem olduğunu ve bu sistemin cezaevlerinde Kürt yurttaşların sayısının artmasına neden olacağını öne sürdü.

30 Haziran 2012 Cumartesi, 14:30
Abone Ol google-news

Antalya'da L Tipi Kapalı Cezaevi'nde, terör örgütüne üye olmak, bomba atmak gibi çeşitli suçlardan dolayı tutuklu veya hükümlü olanları ziyaret eden BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, il binasında düzenlediği basın toplantısında 8 yıl ve 36 yıl ceza alan iki hükümlüyle yaptığı görüşmeleri anlattı.

7'si hükümlü 26'sı tutuklu toplam 33 siyasi tutuklunun Antalya'da cezaevinde yattığını belirten Aksoy, siyasi tutukluklar açısından 9'ar kişi kalınması gereken koğuşlara 14'er kişi konulduğunu söyledi.

Cezaevlerinden kötü, ağır sesler geldiğini kaydeden Halil Aksoy, hükümlülerin sabah ve akşam günde iki kez tek sıra haline geçirilip sayıldığını, ziyaretçilerin taciz edildiğini, özellikle kadınlara onur kırıcı davranışlar sergilendiğini söyledi. Tutuklulara cezaevi personelinin ‘terörist' şeklindeki ifadeler kullandığını iddia eden Aksoy, mahkemenin sakıncası olmadığı yönündeki kararına rağmen Kürtçe gazete verilmediğini söyledi.

Hükümetin 4+4+4 eğitim sisteminin Kürt vatandaşlar için okula başlandığında kendi anadilini unutturacak bir sistem olduğunu söyleyen Aksoy, bugün Türkiye'deki cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin büyük çoğunluğunun Kürt olduğunu ve bunun en büyük nedeninin daha okula başlar başlamaz kendi anadilinin kullandırılmaması nedeniyle oluşan kişilik parçalanmasından kaynaklandığını ve 4+4+4 ile bu durumun daha da yaygınlaşacağını öne sürdü.

(CNN TÜRK)