60 yılda 25 bin oyun

İlk kez 1952'de sahnelenen 'Fare Kapanı', Winston Churchill'den David Cameron'a tam 12 İngiltere başbakanı gördü. Oyun, Kraliçe II. Elizabeth'in tahta çıkışıyla yaşıt.

24 Kasım 2012 Cumartesi, 11:25
Abone Ol google-news

"Polisiye roman ve tiyatronun kraliçesi Agatha Christienin Fare Kapanı (Mousetrap) adlı oyunu, ilk kez, II. Elizabethin taç giydiği yıl, 1952de sahnelenmişti.

Soğuk Savaş başladığında Fare Kapanı, Londradaki Ambassadors Tiyatrosunda sahneleniyordu; Soğuk Savaş biteli yıllar oldu, Fare Kapanı hâlâ sahnede.

Şu sıralar 60. yılını kutlayan oyun, bugüne kadar Winston Churchillden David Camerona tam 12 İngiltere başbakanı gördü.

Beklenmedik son

Christienin bir cinayeti ve karmaşık çözümünü işleyen oyunu, 18 Kasım 2012de 25 bininci kez sergilendi. Dünyanın en uzun süre sahnede kalan oyunu olarak bilinen Fare Kapanı, hâlâ popülerliğinden bir şey yitirmiş değil ve kapalı gişe oynamayı sürdürüyor.

Oyun, ilk kez, 25 Kasım 1952de Ambassadors Tiyatrosunda sahnelenmiş ve Richard Attenborough ile karısı Sheila Sim 21 yıl boyunca başrolleri üstlenmişlerdi.

Fare Kapanının ilk oynanışından bu yana, her oyunun sonunda oyunculardan biri seyircilerden beklenmedik sonu kimseye açıklamamalarını istiyor: Artık Fare Kapanını seyrettiğinize göre cinayetimize ortak oldunuz demektir. Sizden, cinayeti kimin işlediğini bir sır gibi saklamanızı rica ediyoruz...

Seyircilerin oyunun sonunu sır gibi saklayıp saklamadıkları bilinmiyor, ama The Guardiandan Stephen Moss, Fare Kapanını 60. yılında bir kez daha izlemeye gittiğinde tanık olduğu ilginç bir olayı aktarıyor:

Moss, tiyatronun kapısında, Fare Kapanını seyretmeye Birminghamdan gelmiş bir Agatha Christie hayranına, gelmeden önce cinayeti kimin işlediğini araştırıp araştırmadığını sormuş. Adam, kısa bir duraksamadan sonra, Yoksa seyircilerden biri mi! deyivermiş.

‘8 ay oynanır’ demişti

Oyun, ilkin 1947de Üç Kör Fare adıyla radyo tiyatrosu olarak yayımlanmış, daha sonra Shakespearein ünlü tragedyasında Hamletin bir sözünden esinlenilerek Fare Kapanı adını almıştı.

Ambassadors Tiyatrosunda 21 yıl boyunca 8.862 kez sahnelenerek bir dünya rekoru kıran Fare Kapanı, 1974’ten bu yana St. Martins Tiyatrosunda, yıllardır da David Turnerın yönetmenliğinde oynanıyor.

Şu sıralar Fare Kapanının başlıca rollerini Hugh Bonneville, Patrick Stewart, Julie Walters ve Miranda Hart paylaşıyorlar.

Agatha Christienin, ilk sahnelendiği günlerde En fazla 8 ay oynanır dediği oyun, bakalım daha kaç yıl sahnede kalacak?