771 öğrenci cezaevinde

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi'nin "Tutuklu Öğrenciler Raporu"na göre, cezaevlerinde 325'i hükümlü 771 öğrenci bulunuyor.

28 Haziran 2012 Perşembe, 08:28
Abone Ol google-news

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi’nin “Tutuklu Öğrenciler Raporu”na göre, cezaevlerinde toplam 771 öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin 325’i ise hükümlü. Öğrenciler cezaevlerinde eğitim ve sağlık haklarından mahrum bırakılıyor.

Taksim’deki Cezayir Restorant’da düzenlenen toplantıyla “Tutuklu Öğrenciler Raporu” kamuoyuna açıklandı. İnisiyatif adına konuşan Ahmet Saymadi, raporda iddianameler, cezaevindeki hak ihlalleri, eğitim hakkının engellenmesi ve öğrenci mektuplarına yer verildiğini belirtti. Cezaevlerinde 771 öğrenci olduğunu ve bu rakamın 325’ini hükümlü öğrencilerin oluşturduğunu anlatan Saymadi, raporun hazırlanma aşamasında ise 62 öğrencinin tahliye edildiğini, bu durumun rapora yansıtılmadığını vurguladı.

İnisiyatif üyesi ve Galatasaray Öğretim Üyesi Mehmet Karlı ise “Öğrenciler, ilk gözaltına alındıklarından itibaren devletin düşmanı olarak görülüyor ve tüm hakları ellerinden alınıyor. Bir öğrenci, herhangi bir örgüte üye olmasa bile ‘örgüt üyeliği, örgüt propagandası yapmak’ suçlarından yargılanabiliyor. Türkiye’de ‘örgüt’ suçundan yargılanmak için herhangi bir örgüt ile bağlantınız olması ya da şiddet içeren olaylara karışma şartınız aranmıyor” diye konuştu.


YÖK’ten ‘peşin ceza’

Seçil Doğuç ise cezaevlerinde bulunan kişi sayısının son 8 yılda, yüzde 240 oranında arttığını, tutuklu ve hükümlü sayısının cezaevlerinin kapasitesinin üstünde olduğunu vurguladı. Cezaevindeki öğrencilerin de sağlık ve eğitim haklarının engellendiğini söyleyen Doğuç, “Öğrenciler Kayhan Güney ve Bayram Yılmaz ağır hasta, acilen tahliye edilmeleri gerekiyor. Öğrenciler, cezaevlerinde eğitimlerine de devam edemiyor. Transfer ücretlerinin tamamı öğrencilere bırakılıyor. Bu da her sınav dönemi için 2 bin TL’ye varan bir ücreti oluşturuyor” diye konuştu.

Başak Demir de, “Kimi öğrencilerin haberleri olmadan kayıtları siliniyor, haklarında onlarca soruşturma açılıyor. Bir kişi cezaevine öğrenci olarak girdiyse, haberi olmadan bu statüsü değişebiliyor” dedi. Demir, Türkiye genelinde 2008’den 2012 Nisan ayına kadar 23 bin 236 öğrenci hakkında YÖK tarafından “disiplin soruşturması” açıldığına da dikkat çekti.