ABD Başkan adayı Trump İsrail'i ziyaret edecek

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkan aday adayı iş adamı Trump, İsrail'i ziyaret ederek Netanyahu ile bir araya gelecek.

09 Aralık 2015 Çarşamba, 16:52
Abone Ol google-newsABD'de Cumhuriyetçi Parti'den başkanlık yarışına giren iş adamı Donald Trump'ın İsrail'i ziyaret ederek Başbakan Netanyahu ile bir araya geleceği bildirildi.  

İsrail basınında yer alan haberlerde, 28 Aralık'ta gerçekleşeceği belirtilen ziyaretin iki hafta öncesinden planlandığı belirtildi. Bununla birlikte Trump'ın, "Müslümanların ABD'ye alınmaması" şeklindeki sözlerinin ardından İsrail'i ziyaret ederek Netanyahu ile buluşacak olması eleştirilere neden oldu.  

İsrail parlamentosu Knesset'teki Filistin asıllı milletvekili Basil Gattas, "Trump İsrail'e dostlarını ziyarete geliyor. Netanyahu ve Trump birbirinden farklı değil, her ikisi de ırkçı. İsrail'in yıllardır uyguladıkları Trump'ın bugün (Müslümanlar hakkında) söyledikleri ile aynı" dedi.

Knesset'teki Filistin asıllı milletvekillerinden Ahmet Tibi de, "neo-Nazi" olarak nitelediği Trump'ın İsrail parlamentosuna kabul edilmemesi çağrısında bulundu. Merkez sol eğilimli Siyonist Birlik partisinden Omer Bar-Lev de Trump'ı "ırkçı" olmakla suçlayarak ziyarete karşı çıktı.

ABD'nin başkan aday adayları arasında olan emlak zengini iş adamı Donald Trump, yürüttüğü seçim kampanyası sırasında göçmen ya da turist olarak ABD'ye gelmek isteyen Müslümanların ülkeye alınmamasını istemişti. Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Trump'ın Müslümanların ülkeye alınmasının yasaklanması için yaptığı öneriye hem Beyaz Saray'dan hem de birçok siyasetçiden tepkiler gelmişti.