Halkbank’tan ABD'de tazminat talepli açılan davaya ilişkin açıklama

Halkbank, ABD'de banka aleyhine tazminat talepli açılan davanın şartlı olarak reddedildiğini, yine ABD'deki ana ceza davasının ise temyiz süreci nedeniyle beklemede olduğunu teyit etti.

17 Şubat 2021 Çarşamba, 14:44
Halkbank’tan ABD'de tazminat talepli açılan davaya ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

İranlı grupların saldırılarından mağdur olan 876 kişi geçen yıl ABD'de Halkbank aleyhine tazminat talepli hukuk davası açtı. Mahkeme Halkbank'ın davanın reddi talebini şartlı olarak kabul etti ve müştekiler ile Halkbank'ın Türkiye'de yargılama koşulları hakkında 2 Mart'a kadar anlaşmasını istedi.

Halkbank'tan dava süreci ile ilgili yapılan açıklamada, "ABD New York Güney Bölge Mahkemesi bankamızın yargı yeri uyumsuzluğu itirazını kabul ederek, 16 Şubat 2021 tarihinde davayı şartlı olarak reddetmiştir. Mahkeme, davanın Türkiye'de açılması ihtimaline dair, tarafların davanın açılabilmesine ilişkin itirazlar konusunda bir anlaşmaya vararak bu hususu, 02 Mart 2021 tarihine kadar mahkemeye sunmalarına karar vermiştir" denildi.

Halkbank'tan yapılan açıklamada, ABD New York Güney Bölge Mahkemesi nezdindeki ana davaya ilişkin olarak ise şu ifadeler yer aldı:

"ABD New York Güney Bölge Mahkemesi nezdindeki ceza davası, bankamızın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı (FSIA) Kanunu kapsamında ceza davasının düşürülmesine dair başlattığı temyiz süreci sebebiyle beklemekte olup temyiz dosyası ABD New York İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi nezdinde devam etmektedir."

TEMYİZ MAHKEMESİ DİNLEYECEK

ABD devletinin açtığı ana davanın reddedilmesi için Halkbank mahkemeden talepte bulunmuş, ancak bu talep geçen yıl reddedilmiş, Halkbank bunun üzerine aynı taleple temyiz mahkemesine başvurmuştu. Temyiz mahkemesi de ret kararını ele almak için ana davanın askıya alınmasını istedi. Temyiz mahkemesi Halkbank'ın taleplerini hızlandırılmış şekilde dinleyeceğini belirtti.

Tazminat davasının Halkbank aleyhine ABD devleti tarafından açılan ve İran yaptırımlarını ihlal ile suçlandığı dava ile bağlantısı bulunmuyor. Dava Halkbank'ın İran yaptırımlarını ihlal etmekle yargılandığı ana davadan ayrı olarak açılmıştı.