ABD'de siyah hakları hareketinin simgesi haline gelen fotoğraf: 'Kırmızılı kadın'a benzettiler

ABD’yi son birkaç gündür kasıp kavuran siyah hakları eylemlerinde, askılı elbiseli bir siyah kadının ağır silahlı iki polisin önünde dururken görüldüğü fotoğraf, protestoların simgelerinden biri haline geldi. Genç kadının fotoğrafı, yarattığı etkiyle 2013’te Gezi eylemleri sırasında çekilen ‘kırmızı elbiseli kadın’ fotoğrafına benzetildi.

12 Temmuz 2016 Salı, 09:09
Abone Ol google-news

ABD'de Alton Sterling ve Philando Castile isimli iki siyahın polis tarafından öldürülmesi ve Dallas’ta düzenlenen protestolarda Micah Johnson'ın 5 beyaz polisi vurarak öldürmesi, ABD’de siyahlara yönelik polis şiddeti ile ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirmişti. Ülke genelinde düzenlenen gösterilerde 200’ü aşkın kişi gözaltına alınırken, Louisiana’nın Baton Rouge kentinde Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir) hareketinin düzenlediği gösteride çekilen bir fotoğraf sosyal medyada gündeme oturdu.

Reuters foto muhabiri Jonathan Bachman’ın çektiği fotoğrafta, genç siyah kadının iki polisin önündeki kararlı duruşu, sosyal medyada en çok paylaşılan görüntülerden biri oldu.

24 SAAT GÖZALTINDA TUTULDU

Fotoğraftaki 28 yaşındaki Ieshia Evans'ın bir çocuk annesi bir hemşire olduğu ve 24 saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi. Sputnik'in haberine göre, protestoları takip eden fotoğrafçı Bachman, Atlantic dergisine yaptığı açıklamada, “Bu kadını gözaltına alınacağını söylerken duydum ve dönünce onu gördüm. Yolda en önde duruyordu” dedi.

Sosyal medyadaki birçok kullanıcı fotoğrafı Black Lives Matter hareketinin en güçlü sembollerinden biri olarak nitelerken, Facebook kullanıcısı Danna Dennis de “Büyük silahlar taşıyan polislerin yanında o kadar küçük ama o kadar kararlı görünüyor ki, tüm o ağır mühimmatın karşısında kıpırdamadan duruyor” mesajını paylaştı.

Birçok kullanıcı da, fotoğrafı 2013’te Gezi eylemleri sırasında çekilen ‘kırmızı elbiseli kadın’ fotoğrafına benzetti.