Abdullah Cömert davası yine ertelendi

Antakya’da Gezi eylemleri sırasında Akrep adı verilen zırhlı araçtan atılan gaz fişeğiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili güvenlik gerekçesiyle Balıkesir'e alınan davada, tutuksuz sanık polis A.K.'nin yargılanmasına devam edildi. Sanık polis A.K.'nin tutuklanma talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 19 Ekim 2015 tarihine erteledi.

12 Haziran 2015 Cuma, 10:45
Abone Ol google-news
Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya Mersin'den sesli ve görüntülü bilişim sistemiyle (SEGBİS) katılan tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Kuş, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

"Olay günü görevliyken yaptığım her şeyi kanunlar çerçevesinde yaptım" diyen Kuş, "Emir almadan herhangi bir müdahalede bulunmadım. Gaz bombası silahı kullanma eğitimi aldım ve yönetmeliğini biliyorum. Yönetmelik ve emirler dışında hiç bir şey yapmadım" ifadesini kullandı.   
 
Daha sonra çok sayıda ilden 50'ye yakın avukatın katıldığı duruşmaya 2 saat ara verildi. Bu arada, anne Hatice Cömert, duruşma salonunda fenalaştığı için ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Abdullah Cömert'in ağabeyi Zafer Cömert, duruşmaya verilen arada yaptığı açıklamada, duruşma için bin 300 kilometre yol geldiklerini söyledi. Cömert, 19 saat süren yolculukta 2 kez araçlarının arıza yaptığını, zor şartlarda geldiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biz talepte bulunduk. Sanık sesli ve görüntülü bilişim sisteminden dolayı belgeleri göremiyor, görüntüleri göremiyor. Ayrıca çapraz sorguda deliller gösterilerek soruların sorulması gerekiyor. Bunu yapamıyoruz, bunu yapamadığımız için SEGBİS ile değil de sanığın buraya getirilmesini talep ettik. Normalde halkın rahat ulaşması gereken adalet, bize bin 300 kilometre uzağa gönderildi. Adalete erişimimizi engelliyorlar. Bundan dolayı biz de mahkemeyi 1 dakika protesto ettik. Mahkeme heyetine 1 dakika boyunca sırtımızı döndük."

Duruşmaya katılan CHP Milletvekili Namık Havutça ise duruşma salonuna girişte polisler tarafından zorluk çıkartıldığını öne sürdü. Bugün gerçeklerin gün yüzüne çıkmasını istediklerini söyleyen Havutça, "Bu duruşmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada adil bir yargılamanın ortaya çıkmasını ve Türkiye'de gerçeğin ortaya çıkmasını, demokratik hak ve özgürlüklerini kullanan insanların gerçek bir yargı bağımsızlığı çerçevesinde burada yargının devlete güveni tesis etmesini ve bu çerçevede hareket edilmesini istiyoruz. Ben mahkemeye Balıkesir milletvekili olarak salona girmek istiyorum. İçeride gördüğüm muamele neredeyse polisler tarafından tartaklanıyorum. Böyle bir durumdan adil bir yargılama beklemek mümkün mü?" diye konuştu.

Verilen aranın ardından duruşmaya tekrar devam edildi. Abdullah Cömert'in ailesi, anne Hatice Cömert'in rahatsızlanmasından dolayı duruşmaya geç katıldı.

Avukatların SEGBİS ile yapılan çapraz sorguya itirazının reddedildiği duruşma, ertelendi. Duruşmanın 1-2-3 Nisan tarihlerinde görüleceği, sanık polis memuru Kuş'un güvenlik amacıyla yine SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılacağı belirtildi.

Milletvekili Havutça, duruşmanın ardından adliye bahçesinde yaptığı açıklamada, "Bugün Balıkesir'de görülen Abdullah Cömet davası aslında Türkiye'de bir demokrasi davası, özgürlük davası, bir adalet davasıdır. Türkiye demokrasisine örnek geçecek bir davadır. Polis şiddetinin evlatların canına mal olduğunu gösteren en önemli örnek davalarından bir tanesidir. Biz Abdullah Cömert'in arkasında duran dava arkadaşlarındanız. Ben bu davanın hakimlerinin vicdanına sesleniyorum; tarih de sizi yargılayacak. Siz sadece Abdullah Cömert'in katilini değil Türkiye'nin demokrasisini yargılıyorsunuz" dedi.

Anne Hatice Cömert ise sadece adalet istediklerini belirterek, "Biz buralara kadar geldik. Ahmet Kuş ise Mersin'de kendi memleketinde oturuyor, oradan savunma yapıyor" diye konuştu.

İstanbul Barosuna kayıtlı avukat Ömer Kavil de "Mahkemede usulsüzlük yapılıyor. Hakime 'usulsüzlük var' diyorum, cevap veremiyor. Mahkeme başkanı avukatları dinlemedi. Geçen duruşmada bu nedenle reddi hakim talebinde bulunduk ama durum aynı. Nisanda bir neticeye varılacağını sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Duruşmaya, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de katıldı. Hatay'ın Antakya ilçesinde 2 Haziran 2013'teki Gezi Parkı odaklı protestolar sırasında, biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili açılan davanın, güvenlik gerekçesiyle Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilmişti.

REDDİ HAKİM TALEBİNİ ÜST MAHKEME REDDETTİ

Güvenlik gerekçesiyle Hatay’dan Balıkesir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınan duruşmaya öğleden sonra devam edildi. Tansiyonu yükseldiği için hastaneye kaldırılan anne Hatice Can da tekrar duruşmaya katıldı.

Sabahki bölümde Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) harici görüntü çektiği için tepki gören ve sivil polis olduğu sanılan kişinin Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde görevli olduğu açıklandı. Duruşmada Cömert ailesinin ilk duruşmadaki reddi hakim talebinin bir üst mahkeme olan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevkedildiği, mahkemenin ise itirazı reddettiği açıklandı.

Mahkeme heyeti karar için duruşmayı 1 Nisan’a erteledi. Karar verilememesi halinde 2 ve 3 Nisan’da da tekrar duruşma yapılabileceği açıklandı.