Abdullah Gül kararını açıkladı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, İstanbul Valiliği ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Mayıs'ta Yenikapı'da düzenlenecek İstanbul'un 562'inci fetih yıldönümü kutlamalarına katılmayacağı öğrenildi.

26 Mayıs 2015 Salı, 17:34
Abone Ol google-news

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Gül'ün, kutlamalara katılmama gerekçesi olarak günlük siyasi çalışmaların bir parçası olmak istemediği kaydedildi. Gül'ün bu kararı almasının nedeni olarak ise yakın çevresine, "Cumhurbaşkanlığını devrettikten sonra ne bir siyasi toplantıya, ne bir mitinge katıldım. Bu tutumumu devam ettiriyorum. Bu bir tepki tutumu değildir; onlar benim arkadaşlarım, bu partinin kurucusuyum, başarılarını isterim, ama 30 Mayıs'taki mitinge katılmama kararımı daveti yapanlara bildirdim" ifadelerini kullandığı belirtildi.

İlk kez bu yıl Yenikapı'da yapılacak fetih kutlamalarına katılacak protokol listesinin İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlendiği öğrenildi. Kutlamalara, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere çok sayıda bakanın katılacağı öğrenildi.