AİHM: TFF tarafsız ve bağımsız değil

AİHM, Disiplin Kurulu, MHK ve Tahkim Kurulu kararlarının evrensel hukukla bağdaşmadığı görüşünde

28 Ocak 2020 Salı, 16:21
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi  (AİHM), Türkiye'den yapılan başvuruları değerlendirirken 5 dosyadaki deliller doğrultusunda TFF kurullarının  'Tarafsız ve Bağımsız' olmadığına karar verdi.

Aralarında MHK'nin keyfi kararı ile klasman düşürülen Serkan Akal'ın da bulunduğu 5 dosyayı inceleyen AİHM, başvurusu sahiplerini 'haklı' buldu, TFF iç hukukunun 'adilce' karar almadığına hükmetti. Özellikle TFF yönetimi ile Tahkim Kurulu arasında olmaması gereken 'bağlantı'ya dikkat çekilirken adil yargılama hakkının engellendiğine vurgu yapıldı.

AİHM  ihlal ve beraberindeki tazminatın yanı sıra Türkiye'ye, TFF konusuda bir tür yükümlülük de getirdi. Kararda TFF yönetimi ve Tahkim Kurulu ile ilgili sistematik sorunların çözülmesi  gerektiği de hatırlatıldı.

AİHM karar dosyasındaki ifadeler şöyle:

"TFF Tahkim Kurulu üyeleri, göreve başlarken bağımsızlık ve tarafsızlık beyanında bulunmamaktadır. TFF mevzuatında TFF Tahkim Kurulu üyelerinin reddedilmesi halinde hangi usulün uygulanacağı, bu itiraz hakkında hangi makamın karar vereceği öngörülmemiştir.

TFF yönetim kurulu ile TFF Tahkim Kurulu arasında yapısal bağ bulunmaktadır. TFF yönetim kurulunun TFF Tahkim Kurulu üzerinde etki edebildiği izlenimi doğmaktadır. TFF Tahkim Kurulu’nu dış baskılardan koruyan bir yapılanma bulunmamaktadır.”

Mosturoğlu ve Doğan için de emsal

Öncelikli olarak, kendilerine ulaşan dosyalardan 5'ini inceleyen ve Türk futbolunun 'adil kararlar' alamadığına vurgu yapan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, önümüzdeki günlerde de 3 Temmuz sürecinde TFF Disiplin Kurulu ile Tahkim'den 1 yıl ceza alan ceza alan dönemin Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu ile yine aynı kurumlardan, yaptığı açıklamalar nedeniyle 2 aylık hak mahrumiyeti cezası alan dönemin Galatasaray Asbaşkanı Sedat Doğan'ın dosyasını da karara bağlayacak. Hukukçular bu iki dosyadan da TFF aleyhine bir karar çıkacağını belirttiler.

"Adil yargılanma hakkı yok"

Konuyu defalarca gündeme getiren ve TFF kurullarının aldığı kararları hukuka ayırı olarak bulan Hukukçu Dr. Rezan Epözdemir AİHM'nin dikkat çektiği yapısal sıkıntının, "adil yargılama hakkının ihlali" kaynaklı olduğunu söyledi ve TFF'de bağımsızlık andı içilmeksizin yargılama yapıldığını bunun da evrensel hukuka aykırı olduğunu vurguladı.Spor hukukçusu avukat Mert Yaşar, AİHM'nin ilk 5 dosyadaki kararının diğer dosyalar için de emsal teşkil edeceğini vurgularken, "AİHM burada TFF'nin yapısal sıkıntılarına dikkat çekiyor. Kararların adaletsiz ve bağımlı olarak alınması hukuki bağlamda çok büyük bir sıkıntı. Diğer dosyalarda da TFF'deki bu yapısal sıkıntı aleyhte karar çıkmasına yol açacak. TFF bir an önce yapısını değiştirmeli" dedi.