Aile içindeki tecavüze takipsizlik

Gazetemizin gündeme getirdiği aile içinde tecavüz ve zorla fuhuş olayında yeni bir gelişme yaşandı. Mersin’de S.D. isimli zanlının, resmi nikâhlı olmayan eşi S.A’yı fuhuşa zorladığı ve 3 kızına, baldızına ve erkek kardeşinin kızına yıllardır tecavüz ettiğinin ileri sürülmesi üzerine savcılık soruşturma başlattı.

16 Şubat 2020 Pazar, 02:00
Aile içindeki tecavüze takipsizlik
Abone Ol google-news

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, adli tıp raporunda, mağdur kadınların yaşadıkları tecavüzden dolayı psikolojilerinin bozulduğunu tespit etmesine karşın dosyaya takipsizlik kararı verdi.

Raporda, “Kişinin stres bozukluğu ve majör depresif bozukluk tanılarının olduğu tıbbi kanaatine varılmıştır” denildi.  

Raporu değerlendiren Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr.Halis Dokgöz, “Cinsel istismara uğrayan kişilerin muayenelerinde her zaman fiziksel bulgu saptayamayabiliriz. Hiçbir fiziksel bulgu yoksa da çocuk psikiyatristi ve/veya psikiyatrının değerlendirmesi önemli. Psikiyatrik değerlendirme ile çok sayıda cinsel istismar vakası aydınlatılmıştır. Hem istismar ortaya konur hem de çocuğun tedavisi söz konusu olur. Bu konuda mahkemelerimizde bazen psikiyatrik değerlendirmelerin yeterince göz önüne alınmadığını maalesef görebiliyoruz” diye konuştu.