Akdeniz göçmen mezarlığı... 700 kişi kayıp

Libya açıklarında 700’den fazla göçmeni taşıyan bir tekne alabora oldu. Olay Akdeniz’deki en büyük facia olmaya aday.

20 Nisan 2015 Pazartesi, 06:05
Abone Ol google-news

Akdeniz, Afrika, Ortadoğu ve Asya’daki kaos ve çatışmalardan kaçarak Avrupa’da yeni yaşam kurmayı arzulayan insanların mezarlığına döndü. Geçen hafta çoğu kadın ve çocuk 400 insanın sularına gömüldüğü Akdeniz’de bu kez 700’den fazla göçmeni taşıyan bir tekne battı. Libya sahillerinden hareket eden 20 metrelik balıkçı teknesinden sadece 28 kişi kurtarılırken, yetkililer teknede 700’den fazla insanın bulunduğu doğrulanırsa bunun “en ölümcül trajedi” olacağını söylüyor.

 

Panik alabora etti

İtalyan Sahil Koruması, cumartesi akşamı Libya’nın 126 km açığında bir göçmen tekneden sinyaller aldı. İtalyan ve Malta sahil koruma teknelerine katılan 17 gemi olay yerine ulaştığında korkunç bir tabloyla karşılaştı. 20 metrelik balıkçı teknesine yanaşan Portekiz ticari gemisi 28 göçmeni alabilmiş, diğerleri teknenin bir tarafına ağırlık verince teknenin alabora olmasıyla sulara gömülmüştü. Denize ahşap parçaları, can yelekleri ve yakıt saçılmıştı. Denizden 24 cansız beden çıkartabildi. Malta Başbakanı Joseph Muscat kurtarılanların sayısını 50 olarak verdi. Kalanlar kayıp.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMYK) sözcüsü Carlotta Sami, “Kurtulanlardan İngilizce bilen biri en az 700 kişinin bulunduğunu söyledi” derken, “Bu Akdeniz’de en büyük katliam gibi görünüyor” saptaması yaptı. Af Örgütü yetkilisi John Dalhuisen, trajediyi “kaçınılabilir insan ürünü” diye niteleyip, “Son ölümler şoke edici ama şaşırtıcı değil” diye ekledi.

Facia Avrupa’da yankılandı. AB Dış Politika şefi Federica Mogherini yaşananları “Kabul edilemez” diye niteleyip “Birçok kez ‘bir daha asla’ dedik. Şimdi AB için bu trajedilerle başetme vakti geldi. Hep birlikte insanların hayatlarını kurtarmalıyız” çağrısı yaptı. AB iç ve dışişleri bakanları acil toplantıya çağırıldı. İtalya Başbakanı Matteo Renzi tepkisini “Akdeniz’de sistematik bir katliama tanıklık ediyoruz” deyip sordu: “Nasıl olur da modern iletişim her şeyden haberdar olmamızı sağlarken koca bir nüfusun bu şekilde ölmesi karşısında duyarsız kalabiliriz?”

     

Malta Başbakanı Joseph Muscat ise, “Akdeniz’de büyük bir trajedi yayılmakta. AB ve dünya gözlerini kapatmaya devam ederse, geçmişte soykırımlara gözlerini kapattıklarında olduğu gibi yargılanacaklar” çıkışını yaptı. Papa Francesko pazar ayininde “Bunlar bizler gibi daha iyi yaşam arayan kadınlar ve erkekler” diyerek, AB liderlerini harekete geçmeye çağırdı.

İnsani kuruluşlar İtalyan donanmasının AB destekli Mare Nostrum (Denizimiz) adlı arama kurtarma misyonunun yeniden başlatılması çağrısı yapıyor. İtalya ayda 9.7 milyon dolara mal olan misyonu AB yardım etmediği için geçen kasımda bitirmişti. AB bunun yerine Triton adlı sınır koruma misyonu başlatmıştı. AB ükeleri arama kurtarma operasyonunu göçü özendirdiği için desteklemiyor.