AKP emeklilikten kısıp çeyiz'i BES'leyecek

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yüzde 25 devlet katkısı azaltılıp Davutoğlu’nun açıkladığı çeyiz parasına katkı buradan fonlanacak.

19 Ocak 2015 Pazartesi, 10:43
Abone Ol google-news

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın geçen hafta gündeme getirdiği BES kesintileriyle ilgili düzenlemeler sektörde tartışma yarattı.

Sektör temsilcilerine göre hükümet bireysel emeklilik sisteminden kısmi çıkışı kolaylaştırıp BES parasının çeyiz hesabına aktarılmasının yolunu açma hazırlığında.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) devlet katkısının bu yıl aynı şekilde devam edip etmeyeceği tartışılırken, sektör temsilcilerine göre sistemden kısmi çıkış kolaylaştırılıp buradaki parayı çeyiz hesabına yönlendirmenin önü açılacak. Bu noktada BES’e devlet desteğinin azaltılacağı da konuşulanlar arasında. Buna göre devlet katkısı BES ile çeyiz hesabı arasında paylaştırılacak. BES’e devlet katkısı yüzde 25 iken çeyiz hesabı için yüzde 15 civarı olarak duyurulmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 8 Ocak’ta açıkladığı Aile ve Nüfusun Korunması Programı kapsamında 18 yaşından sonra çocuklar tarafından kullanılacak bir tasarruf hesabı (çeyiz hesabı) açılacağı ve devletin buna yüzde 15 civarında katkı yapacağı belirtilmişti. Ancak programın nasıl fonlanacağı konusu belirsiz kalmıştı. Sektör temsilcilerine göre BES’e katkı azaltılıp çeyiz hesabına katkı buradan fonlanabilir.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geçen cuma BES ile ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını belirtmişti. Babacan “Kesintilerle ilgili yeni bir düzenleme yapıyoruz. Geçen hafta arkadaşlarla bir araya geldik. Oradaki düzenleme yetkisi Hazine Müsteşarlığında. Kesintilerle ilgili yeni bir düzenleme gelecek, vatandaşlarımızın lehine bir düzenleme gelecek” demişti.

ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik hükümetin BES’i tabana yayıp yeni teşvikler düzenlemek üzere hazırlık yaptığını belirterek “Bireysel emeklilik Türkiye’nin 2023 tasarruf hedefini tutturabilmesi için yegane çözüm. Tasarruf oranını şu anki yüzde 13 seviyelerinden yüzde 19’a çıkarmanın başka yolu yok. O yüzden BES’e devlet desteği sürmeli. Devletin buradan çıkması söz konusu olamaz. Çeyiz paketi başka yolla da olabilir. Kıdem tazminatını BES’e aktarmak konusunda da tartışmalar devam ediyor. Babacan’ın sözünü ettiği düzenlemeler bunu da içeriyor olabilir” diye konuştu.

Sektörle toplantı 23 Ocak’ta

Mevcut düzenlemede acil paraya ihtiyacı olanlar sistemden tüm parasını çekip hesaplarını kapatmak zorunda. BES’te 3 yıldan az kalıp ayrılanlar, yüzde 25’lik devlet katkısı kısmını sistemde bırakmak koşuluyla bunu yapabiliyor. Yapılması planlanan yeni düzenleme ile bunun önüne geçmek hedefleniyor. Yeni uygulamada, bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılmalara kolaylık gelecek. Paraya ihtiyacı olan vatandaş BES’te biriken paranın bir kısmını rahatlıkla çekip kullanabilecek. Diğer yandan BES’te birikim yapmaya devam edebilecek. Hükümet, Hazine yetkilileri sektör temsilcileriyle 23 Ocak’ta bir araya gelecek. Burada yeni düzenlemeler tartışılacak.