AKP kaç defa yasakladı bilmiyormuş

CHP'li Hakverdi’nin, 13 yılda kaç olaya yayın yasağı getirildiğine ilişkin başvurusuna Adalet Bakanlığı, “herhangi bir somut bilgi ve belge bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

13 Ocak 2016 Çarşamba, 13:59
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Adalet Bakanlığına Bilgi Edinme Kanunu uyarınca yaptığı başvuruda, 13 yılda kaç olaya yayın yasağı getirildiğini, kaç soruşturma ve davaya gizlilik kararı uygulandığını sordu.

ANKA'nın haberine göre; Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünden, Hakverdi’ye gönderilen yanıtta, “Dilekçenizde belirttiğiniz hususlara ilişkin olarak kayıtlarımızın tetkikinde Genel Müdürlüğümüz nezdinde herhangi bir somut bilgi ve belge bulunmamaktadır” denildi.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Hakverdi ise “Kolaylıkla istediği her olaya yayın yasağı veya gizlilik kararı aldıranlar, o kadar çok yasak kararı aldırmışlardır ki sayısını bilmemektedirler. Hâlbuki 2014 yılında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, aynı soruya, 2010 ile 2014 Haziran ayına kadar 149 habere yayın yasağı getirildiğini bildirmiştir. Bir yıl önce hükümetin elinde olan veriler bir yıl sonra yok mu olmuştur?” diyerek tepki gösterdi.