AKP’nin 20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı

Milyonlarca kişiyi etkileyen geçim sıkıntısı, 2021'de de halkın başlıca gündem maddesi olmaya devam ediyor. Ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik ve gelecek kaygısı sebepli intihar vakaları günden güne artıyor. Türkiye’de 2002-2019 yılları arasında geçim sıkıntısı nedeniyle 5 bin 806 kişi intihar etti. Vakalar son 20 yılda artış gösterdi. Kocaeli’de sadece 1 haftada 7 kişi intihar etti, Aydın’da ise bir günde 3 kişi canına kıydı.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 14:19
AKP’nin 20 yıldaki intihar bilançosu ortaya çıktı
Abone Ol google-news

Türkiye ekonomisi yeni yıla da işsizlik, enflasyon, geçim sıkıntısı gibi ağır sorunlarla girdi.

Gıda fiyatlarının ve enflasyonun oldukça yüksek seyrettiği ve açlık sınırının 3 bin 146 liraya yükseldiği 2020 yılında, dört kişilik bir ailenin gıda dışı gereksinimleri için yapması gereken harcama 8 bin 41 liraya, yoksulluk sınırı da 11 bin 186 liraya yükseldi. Enflasyon rakamları ise TÜİK‘e göre, Ocak 2021’de yüzde 1,68 artarken, yıllık bazda ise yüzde 14,97 oldu. Türkiye genelinde işsizlik oranı ise TÜİK tarafından 0,4 puanlık azalış ile yüzde 12,9 olarak açıklandı. DİSK Araştırma'ya göre ise TÜİK'in açıkladığının aksine, geniş tanımlı işsizlik yüzde 28,8, geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyon 382 bin, istihdam kaybı ise 1 milyon 103 bine ulaştı. Ümitsiz işsiz sayısı ise 1,7 milyona yaklaştı.

“YOKSULLUK İNTİHARLARI” ARTIŞ GÖSTERDİ

Yoksulluk, işsizlik ve hayat pahalılığının başlıca sorunlar olduğu Türkiye’de, derinleşen ekonomik kriz halkı bunalıma sürükledi. Yoksulluğa bağlı olarak intihar vakaları artış gösterdi. Kocaeli’de sadece 1 haftada 7 kişi intihar etti, Aydın’da ise bir günde 3 kişi canına kıydı. CHP Bilim Platformu’nun verilerine göre, Türkiye’de 2002-2019 arasında yaşanan intiharlar içinde 5 bin 806 intihar vakasının nedenini geçim sıkıntısı ve ticari başarısızlık oluşturdu. Ülke genelinde ekonomik sebepler yüzünden yaşanan intiharların, toplam intiharlar içindeki payı 2018’de yüzde 7.3 iken, 2019’da yüzde 9.4’e yükseldi.  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ne göre sadece işyeri içinde ve/veya işe bağlı olarak intihar edenlerin sayısı 2020’nin ilk 8 ayında 54 kişi oldu.

SON 20 YILDIR TÜRKİYE’DE İNTİHAR SAYILARI ARTIYOR

CHP Bilim Platformu’nun verilerine göre, 2016 yılında 20-24 yaş arası 355 kişi yaşamına son verirken, bu sayı 2019 yılında 414’e çıktı. Sadece 2019 yılında 3 bin 406 kişi intihara bağlı olarak yaşamına son verdi. 3 bin 406 kişinin, yüzde 9,4’ü (321 kişi) geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti. Ayrıca Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) verilerine göre ise getirilen konser yasakları ve kısıtlamalarla birlikte yaklaşık 700 bin müzisyen işsiz kaldı, 100’ü aşkın müzisyen ise intihar etti.

KOCAELİ’DE 1 HAFTADA 7 KİŞİ YAŞAMINA SON VERDİ

Kocaeli’de bir haftada 7 kişi ekonomik sebeplerden dolayı intihar etti. İlk olarak CHP Kartepe Belediye Meclis Üyesi Tugay Adak, işsizlik ve ekonomik sıkıntı nedeniyle, 42 Evler Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son verdi. Daha sonra Gölcük’te yaşayan ve bir süre önce işten çıkarılan, 25 yaşındaki Ahmet Tarı 10 Şubat’ta kendini elektrik direğine asarak yaşamına son verdi. 11 Şubat günü, Gebze’de yaşayan 32 yaşındaki Samet Özer çektiği ekonomik sıkıntı nedeniyle canına kıydı. Adıyaman’dan Körfez’e çalışmaya gelen 25 yaşındaki Ünal Çetinkaya 13 Şubat günü ardında bir intihar notu bırakarak kendini çalıştığı inşaatın 5. katından aşağı bıraktı. İzmit’te ticaretle uğraşan Kadir Gündüz kendini asarak yaşamına son verdi. 23 yaşındaki Mustafa Özyıldız babası ile birlikte kaldığı evde kendini asarak canına kıydı. Yine İzmit’te, emekli ve verem hastası olan 62 yaşındaki Ahmet Orhan kendini asarak yaşamına son verdi.

AYDIN'DA BİR GÜNDE 3 KİŞİ CANINA KIYDI

Aydın'da biri öğretmen, biri müdür, biri göçmen olmak üzere bir günde 3 kişi yaşamına son verdi. Aydın Geri Gönderme Merkezi’nde Afgan uyruklu Sayyid Ümit Sadat yaşamına son verdi. Gencin 19 yaşında olduğu öğrenildi. Bir diğer intihar ise, Efeler’e bağlı Yedi Eylül Mahallesi Bağkur evlerinde yaşandı. İlçedeki bir okulda bilgisayar öğretmenliği yapan Gizem İlanbey 5. kattan kendini aşağı attı. Genç kadın, olay yerinde hayatını kaybetti. İlanbey’in depresyon ilacı kullandığı öğrenildi. Koçarlı’da bir metal fabrikasında müdürlük yapan 41 yaşındaki İbrahim Ç. ise iş yerinde yaşamına son verdi. Ç. evli ve 2 çocuk babasıydı.

1,5 YAŞINDA ÇOCUKLARI OLAN ANNE-BABA İNTİHAR ETTİ

Son günlerde Türkiye’yi yasa boğan bir intihar haberi İstanbul Zeytinburnu’ndan geldi. Zeytinburnu'nda oturan Elvan Demir, akşam saatlerinde ablasına uğrayarak, eşi Enver Demir'in rahatsız olduğunu, bu nedenle hastaneye gideceklerini söyleyerek 1,5 yaşındaki kızını emanet etti. Genç çift, çocuklarını bıraktıktan sonra yaşamlarına son verdi. İntiharın ekonomik sebepli olduğu öğrenildi. Çocuğa komşuları sahip çıkarken, anne ve baba toprağa verilmek üzere memleketleri Batman'a uğurlandı.

ELİNE 'İŞ-AŞ' YAZARAK İNTİHAR ETTİ

Yoksulluk sebepli intiharlardan biri de 2020 yılının son ayında meydana geldi. Samsun'un Canik ilçesi Kuzeyyıldızı Mahallesi Çiftlik Caddesi üzerinde 45 yaşındaki M.I, eline iş-aş yazarak kendini astı. İşsiz olduğu öne sürülen M.I.‘nın cansız bedeni Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

KENDİNİ KAMYONUNA ASTI

Bir yoksulluk intiharı da Konya’da gerçekleşti. Konya’da evli ve iki çocuk babası kamyon şoförü M.Ç, maddi sıkıntılar nedeniyle kamyonuna kendisini asarak intihar etti. Selçuklu'daki kamyon garajında cansız bedeli bulunan 37 yaşındaki M.Ç'nin, bozulan kamyonunu arkadaşlarının desteği ile yaptırdığı ortaya çıktı.

‘ÇOCUKLARIM AÇ’ DEDİ, VALİLİK ÖNÜNDE KENDİNİ YAKTI

2020 yılının Şubat ayında, uzun süredir işsiz olduğu öğrenilen iki çocuk babası Adem Yarıcı, "Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?" diyerek Hatay Valiliği önünde kendini yaktı. Yaralı kurtulan Yarıcı, Hatay Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı fakat hayatını kaybetti. Olayın ardından açıklama yapan Hatay Valiliği, Yarıcı'nın kalp krizi sonucu vefat ettiğini söyledi.

'SADECE 1 LİRAM KALDI' DEMİŞTİ, YAŞAMINA SON VERDİ

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli de 2020 yılında yaşamına son verdi. Ünli‘nin cansız bedeni, Fatih ilçesine bağlı Samatya sahilinde bulundu. Ünli, intiharından önce yaptığı paylaşımlarda "Bir liraya karnımı doyurabilir miyim?“, ‘‘Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var" ifadelerini kullanmıştı. Ünli, yeni yıl dileğine de 'iş bulmak' yazmıştı. Olaydan sonra açıklama yapan Sibel Ünli’nin ailesi ise Ünli'nin ergenlikten beri duygu durum bozukluğu yaşadığını ve intiharın sebebinin ekonomik kaynaklı olmadığını belirtmişti.

DENİZLİ’DE İŞTEN ATILAN GENÇ İNTİHAR ETTİ

Denizli’nin Çameli ilçesinde bir sağlık merkezinde çalışırken işten atılan 26 yaşındaki Osman Karul, işsizlik nedeniyle girdiği bunalımın ardından intihar etti. Bir süre iş bulmak için uğraşan ancak çabaları sonuçsuz kalan Karul av tüfeğiyle kendini vurdu. Karul evli ve bir çocuk babasıydı.

21 YAŞINDAKİ GENÇ YAŞAMINA SON VERDİ

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde yaşayan 21 yaşındaki U.Z.Ş, geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti. U.Z.Ş'nin bir süredir işsiz olduğu biliniyordu.

GEBZE’DE BİR İŞÇİ BORÇLARI YÜZÜNDEN YAŞAMINA SON VERDİ

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde çalışan Levent Akar isimli işçi borçlarını ödeyemediği ve geçinemediği için iş yerinde yaşamına son verdi. Dış cephe işi yapan 39 yaşındaki 3 çocuk babası Levent Akar’ın yüklü miktarda borcu olduğu ve borçlarını ödeyemediği için işyerinde hayatına son verdiği öğrenildi.

KOCALİ’DE 3 ÇOCUK BABASI, İŞSİZLİK NEDENİYLE İNTİHAR ETTİ

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde ikamet eden 43 yaşındaki 3 çocuk babası İlyas Yazgan, bunalıma girerek yaşamına son verdi. Yazgan’ın bir süredir işsiz olduğu öğrenildi.

SALGIN NEDENİYLE İŞSİZ KALAN İŞÇİ İNTİHAR ETTİ

Çorlu'da günlük yevmiye ile çalışan ve salgın dönemi işsiz kalarak borçlarını ödeyemeyen Muhammed Bedir yaşamına son verdi. Cemaliye Mahallesi Eski Çerkezköy Caddesi’ndeki evinde kardeşi tarafından bulunan işçinin banka borçlarının fazla olduğu ve işsizlik sebebiyle hayatına son verdiği öğrenildi. Günlük yevmiyeyle çalışan emekçinin koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kaldığı ifade edildi.

CUMHURBAŞKANINA SESLENDİ, İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Ankara’da Çankaya Belediye önünde bir vatandaş, maddi sıkıntılar nedeniyle intihar etmek istedi. Elindeki bidonda benzin bulunan yurttaş, benzini üzerine döküp kendini yakacağını dile getirdi. Vatandaşı çevredekiler ve güvenlik görevlileri sakinleştirmeye çalıştı. Yurttaş, “Cumhurbaşkanına sesleniyorum, adalet bu mu? Ben tek başıma sokakta yaşıyorum, hırsızlık yapmıyorum” dedi. İşsizlik ve yoksulluk nedeniyle intihar girişiminde bulunan yurttaş polis tarafından ikna edildi.

BELEDİYE BİNASI ÖNÜNDE KENDİNİ YAKMAYA ÇALIŞTI

Trabzon'da maddi imkansızlıklardan dolayı sinir krizi geçiren bir vatandaş, Ortahisar Belediyesi önünde kendisini yakmaya kalkıştı. Polis ekipleri kısa sürede olay yerine gelirken, kendini yakmak isteyen şahıs ikna edildi, elindeki şişe alındı.

İNŞAATIN ÇATISINA ÇIKARAK İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU

İş bulamadığı için maddi sıkıntı yaşayan Hasan M. isimli şahıs, inşaat halindeki binanın çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu. İnşaatın çatısındaki tellerin dışına çıktığını gören vatandaşlar durumu polis ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Ekipler ve şahsın arkadaşları Hasan M.'yi ikna ederek çatıdan indirmeyi başardı. Eşi Kastamonu'da ikamet eden Hasan M.'nin Bolu'da yalnız yaşadığı, iş bulamadığı için maddi sıkıntı yaşayarak bunalıma girdiği öğrenildi.

KOCAELİ'DE 18 YAŞINDAKİ GENÇ YAŞAMINA SON VERDİ

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bir kargo firmasında çalışan 18 yaşındaki Furkan Celep, sosyal medya hesabından intihar edeceğini belirten paylaşımlarda bulunduktan sonra yaşamına son verdi. Polisler, bir kargo firmasında çalışan 18 yaşındaki Furkan Celep’in sosyal medya hesabından intihar edeceği yönünde yazı paylaştığı bilgisine ulaştı. Paylaşımda içki veya uyuşturucu maddenin etkisinde kalmadığını belirten Furkan Celep, bir araba, bir ev veya herhangi bir şey uğruna yıllarını harcamak istemediğini, iş hayatının kendisine çok yorucu geldiğini ifade ederek, yaşamını sonlandırmaya karar verdiğini dile getirmişti.

GEÇİM SIKINTISI ÇEKEN MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ

Pandemi nedeniyle aylardır işsiz olan, evine ekmek götüremeyen bağlama sanatçısı Duran Ay yaşamına son verdi. Duran Ay'ın 10 aydır pandemi nedeniyle işsiz kaldığı, son dönemde ekonomik sıkıntılar içerisinde olduğu öğrenildi.

28 YAŞINDAKİ İŞSİZ GENÇ İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde yaşayan, fırıncı ustası olduğu öğrenilen ve iş bulamayan 28 yaşındaki Abdullah Kiriş “Artık kuracak bir hayalim de, hayattan bir beklentim de kalmadı” diyerek, intihar girişiminde bulundu. Elindeki tabancayı kalbine dayayan genci polis ekipleri ikna etmeye çalışsa da, Kiriş kalbine dayadığı tabancanın tetiğini çekti.

SON 2 AYDA İNTİHAR EDEN İKİNCİ MÜZİSYEN

Müzisyenlik yaparak geçimini sağlayan, bağlama sanatçısı müzisyen Duran Ay'ın geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son vermesinin ardından, İzmir Buca'da yaşayan 2 çocuk babası müzisyen Erdem Topuz da evinde yaşamına son verdi.  Erdem Topuz'un yakın arkadaşı Erol Doğu; Topuz’un 11 aydır işsiz olduğunu ve son dönemde ekonomik sıkıntılarının arttığını söylemişti.

1 YILDIR İŞSİZ OLAN MÜZİSYEN CANINA KIYDI

Son olarak, İzmir'de çeşitli mekanlarda perküsyon çalarak geçimini sağlayan genç müzisyen Mehmet Mert El, geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti. Mert El'in pandemi yasakları nedeniyle mekanlar kapalı olduğu için 1 yıldır işsiz olduğu belirtildi.