''Amirallere suikast girişimi'' davası

''Amirallere suikast'' girişimi iddialarına ilişkin 9'u tutuklu 19 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması, 7 Mayıs Cuma günü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak.

05 Mayıs 2010 Çarşamba, 08:03
Abone Ol google-news

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık sayısı ve haklarındaki suçlamaları dikkate alarak, duruşmaların 7, 14 ve 17 Mayıs 2010 tarihlerinde her gün saat 10.00'da başlayarak 3 gün süreyle yapılmasına karar vermişti.

Mahkeme heyeti, bu dosyanın Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirilen mühimmata ilişkin 5'i tutuklu 17 sanık hakkında açılan dava ile birleştirilmesi konusunu da ilk duruşmada ele alacak.

İddianameden

Burçin Öztürk'ün müşteki olarak yer aldığı 166 sayfalık iddianamede, tutuklu sanıklar Alperen Erdoğan, Burak Düzalan, Yakut Aksoy ve Tarık Ayabakan'ın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'', ''kişisel kullanım amacı dışında uyuşturucu madde bulundurmak'' ve ''aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek'' suçlarından 13 ile 34'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Tutuklu sanıklardan Faruk Akın'ın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'', ''örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak'', ''aynı suç işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek'' suçlarından 13 yıl 8 ay ile 33 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, tutuklu sanık Sinan Efe Noyan ile tutuksuz sanıklar Barbaros Mercan ve Yiğithan Göksu'nun ise ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak'' suçlarından 13 ile 29 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Tutuklu sanıklar Ülkü Öztürk ve Sezgin Demirel ile tutuksuz sanık Koray Kemiksiz'in ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek'' suçlarından 8 ile 19'ar yıl arasında hapisle cezalandırılmaları istenen iddianamede, tutuklu sanık Ali Seyhur Güçlü ile tutuksuz sanıklar Halit Mehmet Ergül, Fatih Göktaş, Burak Amaç, Burak Özkan, Oğuz Dağnık ve Mehmet Orhan Yücel'in ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede, tutuksuz sanık Levent Çakın'ın da ''uyuşturucu veya uyarıcı madde temin etmek, ticaretini yapmak veya sağlamak'', ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında mermi bulundurmak'' suçlarından 5 ile 15,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.