Apple iPad Pro 9.7 inç resmi olarak duyuruldu!

Geçtiğimiz yıl duyurulan 12.9 inçlik iPad Pro modelinden sonra Apple, iPad Air 3 olarak beklenen tabletini de iPad Pro olarak duyurdu. Yeni Apple iPad Pro, 9.7 inç ekran büyüklüğüne sahip. Bu sebeple iPad Pro 9.7 olarak anılıyor.

22 Mart 2016 Salı, 00:55
Abone Ol google-news

Ekran konusuna vurgu yapan Apple, yeni tabletin ekranının iPad Air 2’ye göre %40 daha az yansıma yaptığını ve %25 daha parlak olduğunu söylüyor. Apple, piyasada bulunan en parlak ekranlı tableti ürettiklerini belirtiyor ve parlaklığın 500 nit seviyesine ulaştığı vurgulanıyor. 9.7 inç büyüklüğündeki ekranın çözünürlüğü 1536 x 2048 piksel olarak karşımıza çıkacak. Bu rakam ekranın inç başına düşen piksel sayısının 264 (264 PPI) olduğu anlamına geliyor.Ekranda 3D Touch özelliğinin olmadığını belirtelim.


Tıpkı ilk iPad Pro modelinde olduğu gibi küçük ekranlı iPad Pro modelinde de Apple A9X yongası kullanılıyor. RAM ve ekran çözünürlüğü konusunda bir açıklama yapılmadı. Ses konusunda da iddialı olan Apple, yeni iPad Pro 9.7 modelinde dört adet hoparlör olduğunu açıkladı. 12.9 inçlik iPad Pro modelinde de dört adet hoparlör bulunuyordu. Pil ömrü olarak ise mAh değeri verilmedi ancak 27.5 Watt olduğu belirtilmiş. iPad Pro modelinde bu rakam 38.5 Watt seviyesindeydi. Saat olarak değerlendirecek olursak Wi-Fi bağlantısıyla 10 saate varan pil ömründen bahsediliyor. Hücresel veri bağlantısıyla bu sürenin 9 saate düştüğünü görüyoruz.
12 MP çözünürlüğünde iSight arka, 5 MP çözünürlüğünde FaceTime ön kameraya sahip olan yeni iPad modeli 4K video çekebiliyor. Cihazın Apple Pencil ile uyumlu olduğunu da hatırlatalım. Apple Pencil isimli dokunmatik kalem, iPad Air ailesi ile uyumsuzdu. Aksesuar tarafında Smart Keyboard isimli klavyeli kılıf da ortaya çıktı. İlk iPad Pro modeliyle duyurulan Smart Keyboard isimli kılıf, iPad Pro 9.7 için de satılacak. Bu kılıf tablete 3 pinli özel portuyla tablete bağlanıyor.
Her zaman açık olan “Hey Siri” özelliği, ekrandaki geniş renk aralığı, True Tone isimli çift tonlu led flaş, 3 pinli Smart Connector, Live Photos desteği, 63 MP çözünürlüğe ulaşabilen panaromik çekim modu dikkat çekilen özellikler arasında. Aynı etkinlikte duyurulan iPhone SE modeli gibi iPad Pro 9.7 modeli de kutusundan iOS 9.3 işletim sistemiyle çıkacak.
iPad Pro 9.7 fiyatı ne kadar olacak?
iPad Pro 9.7 inç modeliyle birlikte tablet tarafında ilk defa rose-altın renk seçeneğini göreceğiz. 32 GB depolama alnına sahip olan yeni iPad modeli, 599 Dolaradan, 128 GB depolama alanına sahip olan versiyon 749 Dolardan, 256 GB depolama alanına sahip versiyon ise 899 Dolardan satışa çıkacak. Ön siparişler 24 Mart tarihinden itibaren toplanmaya başlanacak. 31 Mart tarihi itibariyle ön sipariş veren kullanıcılar iPad Pro 9.7’ye kavuşacak.

Yeni Google Glass eBay’de görüldü!