‘Arkadaş’ın projesi Saylan’a uzandı

Bilal Erdoğan’ın eğitimi dini temelli düzenleme projesi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin okullarına kadar uzandı. 500 kız öğrencinin okuduğu Hakkâri Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun bir kısmı bakanlık kararıyla Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülüyor.

07 Ağustos 2014 Perşembe, 23:16
Abone Ol google-news

 Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kurucu Genel Başkanı Türkan Saylan’ın “Elimiz üzerinde, hep de kalacak” dediği Hakkâri Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO), Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) gündeminde. ÇYDD’nin 2004 yılından bu yana her türlü altyapı desteğini verdiği ve 500 kız öğrencisini okuttuğu okulun bir kısmının Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne (İHL) dönüştürülmesi kararı alındı. Bakanlık kararında, okulun kullanılmayan 12 dersliğinin imam hatip lisesine dönüştürüleceği belirtilirken okulun tam kapasite eğitim öğretime devam ettiği belirtildi.

Hakkâri Merkez Bulak Mahallesi’ndeki sadece erkek öğrencilere eğitim-öğretim veren Yatılı Bölge İlkokulu’na, 1999 yılında ÇYDD tarafından yeni bir bina yapıldı. Yeni binasına taşınan okul sadece kız öğrencilere eğitim verilen yatılı bölge ortaokuluna dönüştürüldü. ÇYDD 1999 yılından 2004 yılına kadar okulun her türlü ihtiyacını giderdi. Bu yüzden Hakkâri İl Danışma Kurulu’nun 12 Mayıs 2004 tarihinde verdiği kararla okulun adı Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu olarak değişti. 4+4+4 sistemi ile birlikte okul ilkokul ve ortaokul olarak ikiye bölündü.

‘Kızlı erkekli gelirler’

ÇYDD Kurucu Genel Başkanı Türkan Saylan, 2006 yılında Radikal gazetesinde kaleme aldığı “Türkiye’nin Kanı Canı YİBO’larda” başlıklı yazısında Hakkâri Kız YİBO’dan da bahsederek “ÇYDD olarak bizler, geçmiş yıllarda, değerli bağışçılar sağlayarak 520 kızımızın eğitim gördüğü Hakkâri Kız YİBO’nun pansiyonunu onardık, birçok eksiğini giderdik. Elimiz üzerinde, hep de kalacak. YİBO çocukları genellikle çevredeki uzak köylerden, sıklıkla kızlı erkekli birkaç kardeş olarak gelir ve iklim koşulları nedeniyle çoğu kez hiç ara vermeden bir okul dönemini geceli gündüzlü bir arada geçirirler. Eskiden kalma YİBO’lar bir Köy Enstitüsü esprisi taşırlar” ifadelerini kullanmıştı.

İmam hatipler için açtığı kampanyayı giderek hızlandıran, çok sayıda okulu imam hatip lisesine dönüştüren, çok sayıda okulun da içinde imam hatip lisesi açan MEB, son olarak Türkan Saylan ve ÇYDD’nin açtığı Hakkâri Kız YİBO’ya el attı. MEB Din Öğretim Genel Müdürü Nazif Yılmaz, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın imzasıyla 22 Temmuz’da yayımlanan kararla, Hakkâri Kız YİBO’nun, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceği bildirildi. Kararda, “Hakkâri ili, Merkez Çağdaş Yaşam Kız Yatılı Bölge Ortaokulu’nun kullanılmayan 12 dersliğinde, yabancı dili İngilizce olan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi açılması, okulun ‘Hakkâri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’ olarak adlandırılması, bu okula bağlı olarak 56 öğrenci kapasiteli Devlet Parasız ve Paralı Pansiyon uygulamasına başlanması” ifadeleri kullanıldı.

Gerekçe yine ‘Bilal değil talep’

Bakan Avcı imzalı karar da tüm imam hatip kararlarında olduğu gibi veli ve öğrenci talebine bağlandı. Dönüşüm kararında, “Anadolu İmam Hatip Liseleri’ne halkımızın ilgisi artmakta, mevcut okullarımızın kapasitesi vatandaşlarımızın taleplerini karşılayamamaktadır” ifadeleri kullanıldı. Oysa CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın milli eğitim yöneticilerine imam hatiplilerin sayısının 1 milyona çıkarılması talimatını verdiğini açıklamış, talimatların da Milli Eğitim tarafından hızla uygulandığı ortaya çıkmıştı.

Müdür görevden alındı, okul İHL oldu

Teşkilat yapısını değiştiren, bu kapsamda 4 yıllık görev süresini dolduran okul müdürlerini görevden alan MEB, Hakkâri Kız YİBO Müdürü Binyamin Tekin’i de görevden aldı. Müdür Tekin’in görevden alınmasının ardından Hakkâri YİBO’nun Kız İHL’ye dönüştürülmesine karar verilmesi dikkat çekti.