Asırlık şirket icralık oldu

102 yıllık İnci Deri, borçlarını ödeyemediği için icralık oldu. Şirket hakkında iflas davası açıldı.

29 Mayıs 2019 Çarşamba, 23:05
Abone Ol google-news

Ekonomik kriz 102 yıllık şirket İnci Deri'yi de vurdu. 5'i yurtdışında olmak üzere toplam 106 mağazası olan İnci Deri'nin borçlarını ödemekte zorluk çektiği, yazdığı birçok çekin karşılıksız çıktığı ve şirketin icralık olduğu öğrenildi.

Konuya yakın kaynaklar, İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde şirket hakkında iflas davası açıldığını bildirdi.

İddialar hakkında gazetemize konuşan İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, “Son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelerin finansal faaliyetlerine olumsuz yansımaları olduğunu, böyle dönemlerde nakit akışında ve ödemelerde bazı aksaklıklar olmasının alışılmadık bir durum olmadığını” dile getirdi. Kızıltaş, “Söz konusu iddialar çok geniş tedarik zincirimizde yer alan birkaç üretici ile yaşanan ticari anlaşmazlıkların mahkemeye intikal etmesinden ibarettir” dedi. Bazı üreticilerin bu dönemde sergilediği yaklaşımın sektörün geleceğine de olumsuz etkileri olabilecek sonuçlar doğurduğunu öne süren Kızıltaş, "Bu yaklaşım, durumu olduğundan daha vahim göstermenin ötesinde dayanaksız pek çok dedikodunun üretilmesine de imkân tanıyor. Geçmiş tecrübelerimiz, bu zor dönemlerin sektörel uzlaşma ve dayanışmayla çok daha kolay aşıldığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

1917 yılında temelleri atılan İnci Deri, önce üretime sonra da zincir mağacılığa yoğunlaşmıştı. Şirket, mağazalarında ayakkabı, çanta ve ceket gibi ürünler satıyor.

Yüzde 45 oranında ithal girdiye bağımlı olan ayakkabı sektörü, TL'deki değer kaybı sonucu zor duruma düşmüş ve eylül 2018'de sektörde birçok şirket mali olarak zor duruma düştüğü için mahkemelere konkordato başvurusu yapmıştı.

Ayakkabı sektöründe 1938 yılında kurulmuş köklü firma Hotiç’in ardından yine geçmişi 1948 yılına dayanan bir diğer büyük firma Yeşil Kundura da konkordato talep etmişti.