AYM Başkanı Zühtü Arslan: Kararların uygulanmaması Anayasa'yı tamamen işlevsiz hale getirebilir

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen İrfan Fidan'ın yemin töreninde konuştu. Törende, AYM kararlarına uyumun önemine vurgu yapan Arslan, "Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasa'yı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir" dedi.

09 Şubat 2021 Salı, 12:21
AYM Başkanı Zühtü Arslan: Kararların uygulanmaması Anayasa'yı tamamen işlevsiz hale getirebilir
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, AYM Üyeliğine seçilen İrfan Fidan'ın yemin töreninde konuştu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un da katıldığı törende konuşan Arslan'ın AYM kararlarına uymanın önemine işaret ettiği sözleri dikkat çekti.

Arslan, şunları söyledi:

“Anayasaya ve ilgili kanuna göre idari ve yargısal makamlar, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı ve buna bağlı olarak uygulanma zorunluluğu, anayasal hak ve özgürlüklerin korunmasının da güvencesidir.Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması, Anayasayı tamamen anlamsız ve işlevsiz hale getirebilir. Anayasa’nın anlamsız hale geldiği, bireylerin ve toplumun hukuka ve devlete olan güveninin sarsıldığı yerde ise bizleri bir arada tutan değerleri koruma imkanı kalmayacaktır.”

FİDAN GÖREVE BAŞLADI

Yargıtay üyeliğine seçilmesinin hemen ardından aday olan, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla,  Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilen İrfan Fidan yemin ederek göreve başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen İrfan Fidan yemin ederek, resmen Anayasa Mahkemesi üyesi oldu.

27 Kasım’da Yargıtay üyeliğine seçilen ve Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine aday olduğunu açıklamıştı. Fidan, hiçbir faaliyette bulunmadığı Yargıtay'dan en yüksek oyu almıştı.