Bakanlık destekli projede kız öğrenci yasağı

Bakanlığın yanı sıra çok sayıda üniversite ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün desteklediği bilim projesinde kız öğrenciler yok sayıldı.

02 Ocak 2020 Perşembe, 01:10
Bakanlık destekli projede kız öğrenci yasağı
Abone Ol google-news

Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yürüttüğü “Ufukta Bilim Var" projesinin tanıtım afişinde "erkek öğrencilere yöneliktir" ifadesi yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından, derneğe ait Ümraniye ve Samandıra Gençlik Gelişim Merkezi’ndeki Bilim ve Teknoloji Kulüpleri’nde kodlama, robotik, temel mekatronik, astronomi, 3B tasarım ve fen bilimleri eğitimleri verileceği belirtildi.

Projenin tanıtımında yine aynı ilçelerdeki okullarda fen deneylerinin yapıldığı ve Müslüman bilim adamlarının başarı öykülerinin anlatıldığı etkinliklerin yapıldığı da ifade edildi.

KIZ ÖĞRENCİLERE YASAK

Projenin  duyuru afişlerinde  4,5,6 ve 7. sınıftaki erkek öğrencilerin başvurularının kabul edileceğine vurgu yapılması dikkat çekti. Afişte, adeta kız öğrenciler yok sayılarak, “Erkek öğrencilere yöneliktir” denildi.

DEVLET DESTEKLİ

Projeyi destekleyenler arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yanı sıra İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de bulunuyor.