Bakanlık tedaviye engel oldu, Nisa bebek hayatını kaybetti

İzmir'de dört aydır yoğun bakımda tedavi gören ve 10 binde bir görülen doğuştan kalpteki kirli kanı akciğere taşıyan damarın olmaması hastalığı bulunan 7 aylık Nisa Özçelik bebek hayatını kaybetti. Nisa bebeğin yurt dışındaki tedavisi için Sağlık Bakanlığı izin vermemişti.

24 Temmuz 2014 Perşembe, 09:20
Abone Ol google-news
Manisa'nın Soma İlçesi'nde oturan 4 yıllık evli 33 yaşındaki İsmail Özçelik ve 27 yaşındaki Nefise Özçelik çiftinin 7 ay önce dünyaya gelen ve 4 aydır yaşam destek ünitesine bağlı olarak hayatını devam ettiren kızları Nisa bebeğin yurtdışındaki tedavisi için Sağlık Bakanlığı'ndan yardım istedi. Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Nisa bebeğin ameliyatının Türkiye'de de yapılabileceğini, ancak yüzde 98 oranında risk taşıdığını belirterek, ailenin bu riski kabul etmediğini bildirdi. Bakanlık ayrıca ameliyatın yurt dışında risksiz yapılacağına dair herhangi bir ifade ya da garantinin de bulunmadığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasından iki gün sonra Nisa bebek tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti.