Bakü'de muhteşem açılış

Spor tarihinde bir ilk olan Avrupa Oyunları’nın açılış töreni, Bakü Olimpiyat Stadyumu'nda muhteşem bir gösteriye dönüştü.

13 Haziran 2015 Cumartesi, 10:18
Abone Ol google-news

Azerbaycan tarihinin en büyük organizasyonu 1’inci Avrupa Oyunları için ev sahibi başkent Bakü'de, görkemli bir açılış töreni düzenlendi. 68 bin kişilik Bakü Olimpiyat Stadyumu'nda yapılan açılış törenine yerel sanatçılar ve gönüllülerden oluşan dans grubunun gösterisi damgasını vurdu.

Atina 2004 Olimpiyat Oyunları’nın sanat yönetmeni Dimitris Papaioannou'nun yönetmenliğini üstlendiği açılış gösterilerinde, 6 bin gönüllü oyuncuyla, Azerbaycan'ın ünlü kültür ve sanat adamları yer aldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü 2015 Avrupa Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mihriban Aliyeva ve Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanı Patrick Hickey'in seyircileri selamlamasından sonra Azerbaycan milli marşı eşliğinde göndere Azerbaycan bayrağı çekildi. Avrupa Oyunları meşalesinin parolimpiyat sporcusu İlham Zekiyev tarafından stada getirilmesinden sonra Leyla ile Mecnun temalı sahne gösterisi izleyenleri adeta büyüledi.
 
BAYRAĞIMIZ ENES’TE
Gösterilerin ardından gerçekleşen açılış seremonisinde, oyunlara katılan ülke milli takımlarının geçişleri yapıldı. 190 sporcumuzun yer aldığı Türk kafilesinin önünde Dünya ve Avrupa şampiyonu karatecimiz Enes Erkan yer aldı ve Türk bayrağını taşıdı. Avrupa oyunları açılış gecesi, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in oyunların başladığını ilanından sonra çeşitli ışık, sahne ve havai fişek gösterileriyle son buldu.

Bakü 2015 açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke lideri katıldı.