Belediye görevlisinden sendikacıya dayak

Rize’nin Hemşin İlçe Belediyesi’nde devam eden toplu sözleşme görüşmeleri için Belediye Başkanı’nın makamına çağrılan Belediye-İş Sendikası temsilcisi Rıfat Yazıcı, Muhasebe Müdür vekili Murat Güzey’in saldırısına uğradı.

15 Ocak 2019 Salı, 14:28
Abone Ol google-news

Rize’nin Hemşin İlçe Belediyesi’nde devam eden toplu sözleşme görüşmeleri için Belediye Başkanı’nın makamına çağrılan Belediye-İş Sendikası temsilcisi Rıfat Yazıcı, Muhasebe Müdür vekili Murat Güzey’in saldırısına uğradı. Saldırı sırasında yüzüne aldığı sert darbeler nedeniyle burnu kırılan ve yüzü kanlar içinde kalan Yazıcı, arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı. Yüzüne dikişler atılan ve 10 günlük iş göremez raporu alan Yazıcı, Murat Güzey hakkında suç duyurusunda bulundu.  

SENDİKA AÇIKLAMA YAPTI

Saldırıyı kınayan Belediye-İş Sendikası Genel Merkezi, Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar’ı, saldırıyı yapan kişi hakkında gerekli soruşturmayı açarak, sendika temsilcisi ve kendi işçisinden özür dilemeye çağırdı. Sendikadan yapılan açıklamada, “Saldırıyla ilgili yazılı açıklama yapan Belediye-İş Sendikası, sendikacı Rıfat Yazıcı'nın öne sürülen saldırıda burnunun kırıldığı ve 10 günlük rapor alıp, suç duyurusunda bulunduğu belirtildi. Yaşananların ahlak dışı olduğu kaydedilen açılamada, “Toplu sözleşme için Belediye Başkanı’nın makamına çağrılan temsilcimiz, muhasebe müdürünün saldırısına uğradı. İşyeri temsilcisi Rıfat Yazıcı, toplu sözleşmeden kaynaklı taleplerden dolayı önce sözlü, ardından fiili saldırısı sonucu darbedilerek yaralandı. Saldırı sonucu burnu kırılan ve 10 günlük rapor alan temsilcimiz, tüm yaşananları tutanak altına aldırarak savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur. Bu yaşananlar insani olarak ahlaksızlık, hukuki olarak da suçtur” denildi. Açıklamada, “Belediye-İş, temsilcisinden şube yönetim kurulu üyelerine, Genel Merkez Yöneticisinden üyesine kadar, karşılaştığı tüm hukuksuzlara ve zorbalıklara rağmen korkmadan, çekinmeden mücadelesine kesintisiz devam eden, üyelerinin hakkını savunan bir sendikadır. Bizi sindiremeyecekler” ifadelerine yer verildi. 

BELEDİYE BAŞKANI: ASLA KABUL EDİLEBİLECEK BİR DURUM DEĞİL
 
Öte yandan Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar da, olay sonrası hukuki ve disipline yönelik işlemlere başlandığını açıkladı. Bekar, “Devletin bir kurumunda aynı çatı altında çalışan iki personelin Belediye Başkanı makamında tartışması, akabinde bir personelin diğerine fiili müdahalede bulunması asla kabul edilebilecek bir durum değildir. Yapılan müdahale evvela belediye başkanına yapılmış sayılır. Olay mesai saatinin bitimine yakın cereyan etmesine rağmen derhal hukuki ve disipline yönelik işlemlere başlanmış; mesai başlar başlamaz idari soruşturma açılmış; dosya oluşturulmuş, kurumda uygun personel bulunmaması nedeniyle mülki idareye muhakkik atanması için talep yazısı gönderilmiştir” dedi.