Berkin Elvan için toplanlara gazlı müdahale!

Gezi Parkı eylemlerinde evden ekmek almak için çıktığı sırada polisin attığı gaz bombasıyla başından yaralanan Berkin Elvan'nın ailesi Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması yapma kararı aldı. Polis Berkin Elvan için toplanan gruba sert müdahalede bulundu.

31 Temmuz 2013 Çarşamba, 17:08
Abone Ol google-news

Gezi Parkı olayları sırasında 16 Haziran günü evden ekmek almak için çıkan ve polisin attığı gaz bombasıyla başından yaralanan B.E.’in (14)’ ailesinin Taksim Meydanı’nda yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermeyerek, açıklama için toplanan gruba müdahale etti.

Taksim Meydanı’nda bu akşam saatlerinde toplanan binlerce yurttaş, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeye devam”, “Dayan Berkin Taksim seninle” sloganları attı. Polis slogan atan gruba, kalkanlarıyla vurararak, müdahale etti. Müdahale sırasında Taksim Hill Otel önünde bir genç polis tarafından darp edilerek gözaltına alınırken, saldırıyı görüntülemek isteyen basın mensuplarıda kalkanlarla darp edildi.

İŞTE MÜDAHALE ANI!

Müdahale sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu polislerle görüşmeye çalıştı. Ancak polislerle tartışan Tankıkulu’nu da polis tarafından kalkanlarla vuruldu. Bir kadın elinde tuttuğu B.E’nin fotoğrafını tek tek polislere göstererek, “Bunu tanıyor musunuz? Nasıl vurdunuz? Kim vurdu?” diye bağırdı. Polisler fotoğraf önlerine getirildiğinde başlarını başka bir yere çevirdi. Polis saldırısına rağmen Meydan’da toplanan kitlenin desteğiyle B.E’nin babası Sami Elvan yaptığı açıklamada, oğlunun 45 gündür bilinci kapalı bir şekilde yoğun bakımda olduğunu ve sorumluların tespit edilmesi için herhangi bir çalışma yapılmadığını belirterek, “Biz Berkin’in ailesi olarak hem vur emri verenlerin hem de ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasını bekliyoruz” dedi. Sezgin Tanrıkulu da polisin tavrını eleştirerek, “Polisin burada hukuk dışı müdahalesi var. Burada insanlar ifade özgürlüğünü, toplanma özgürlüğünü kullanmak istiyorlar ama gördüğünüz gibi polis buna müdahale ediyor” diye konuştu. Açıklamanın ardından polis grubu İstiklal Caddesi’ne kadar iterek uzaklaştırdı. Burada grubun dağılmaması üzerine gruba biber gazı ve TOMA’lardan sıkılan tayzikli suyla müdahale edildi. Grup da polise taş atarak karşılık verdi. Müdahale sonucu ara sokaklara dağılan göstericilere Akrep araçlarından hedef gözeterek çok sayıda plastik mermi sıkıldı. Sıkılan biber gazı ve plastik mermilerden çevredeki yurttaşlar da etkilendi.

Müdahale sırasında çok sayıda yurttaş, sıkılan plastik mermiler nedeniyle yaralandı. Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan göstericiler tekrar İstiklal Caddesi’ne çıkarak ateş yakıp, barikat kurdu. Kurulan barikatta slogan atan göstericelere polis bir kez daha gaz bombası ve tayzikli suyla müdahale etti. Olaylar sırasında İstiklal Caddesi’nde göstericileri gözaltına almaya çalışan 4 sivil polis, bir anda grubun içinde kaldı. Polisler silah çekerek grubun arasından çıktı. Müdahale sonucu ara sokaklara dağılıp, tekrar İstiklal Caddesi’ne çıkan göstericilerle polis arasındaki çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. 

Berkin’in babası Sami Elvan'dan açıklama

Polis kalabalığa müdahale ederken, Berkin’in babası Sami Elvan açıklama yaptı. Sami Elvan açıklamasında şunları söyledi:

“Berkin'in vurulmasından 46 gün geçmesine rağmen olayın sorumlularının bulunması konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Savcılığa avukatlarımız vasıtasıyla şikayette bulunmamıza rağmen sorumlular yakalanmamış ve haklarında işlem yapılmamıştır. Biz Berkin'in ailesi olarak hem vur emri verenlerin hem de ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasını bekliyoruz."