Biga ÇED’le direniyor

Çanakkale Biga’da ormanlık alanlara yapılmak istenen 3 termik santral için İdare Mahkemeleri’nce ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporuyla ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal kararları verildi. Yine aynı bölgede yapılmak istenen 3 termik santral için ise ÇED süreci devam ediyor.

27 Kasım 2014 Perşembe, 05:00
Abone Ol google-news

Çanakkale’nin tamamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tam 11 termik santral için ÇED başvurusu bulunuyor. 4 santralin faaliyet gösterdiği Çanakkale’de yeni termik santrallerin tamamına onay çıkması durumunda kentte 15 termik santralin dumanı tütecek.

Biga Yarımadası’nın kuzey sahillerindeki 4 bin 700 dönümlük alanda toplam 361 bin 924 ağaç termik santral projeleri nedeniyle tehdit altında. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na altı termik santral projesiyle ilgili ÇED başvurusunda bulunuldu. İdare Mahkemeleri bu projelerin 2’sinde ÇED belgesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. ÇED raporuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilen termik santraller Filiz Kirazlıdere Elek. Ürt. A.Ş.’nin yapmak istediği Kirazlıdere 1 ve Kirazlıdere 2 projeleri. Sarıkaya Karaburun Elek. Ürt. San. Tic. A.Ş.'nin yapmak istediği Karaburun projesinin ÇED raporu ise mahkemece iptal edildi. Bir hafta önce bu proje için ÇED süreci yeniden başladı. Diğer 3 termik santral projesi Ağan, Biga ve Naren termik santralleri için ÇED süreci devam ediyor.

 

Cengiz’in projesi de durduruldu

Cengiz Holding-Alarko ortaklığının Çanakkale Karabiga’da yapmak istediği termik santralin ayrı projeymiş gibi gösterilen son parçasına da geçen hafta onay çıkmamıştı. Çanakkale İdare Mahkemesi, tek projenin 4’e bölünerek çevreye toplam etkisinin gizlendiğine işaret ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararını durdurduğunu açıklamıştı.

 

Akdeniz fokları da tehdit altında

Biga Yarımadası’nda termik santraller sadece ormanları değil, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından yayımlanan Kırmızı Liste’de soyu kritik derecede tehdit altında bir tür olarak belirlenen Akdeniz foklarını da tehdit ediyor. Zira santrallerin yapılacağı bölge, Marmara’da kalan son birkaç Akdeniz foku mağarasını da içine alıyor. Bu bölge geçtiğimiz yıl da Akdeniz Foku Araştırma Grubu tarafından ‘Önemli Akdeniz Foku Yaşam Alanı’ olarak belirlendi.