Bir 'Friends' analizi: Arkadaşlar, arkadaşlarımız…

17 yıl önce sona eren “Friends” dizisinin oyuncuları ve yapım ekibi özel bir ‘reunion’ bölümü için bir araya geldi. Renkli anlarla, duygusal görüntülerle ve bol kahkahayla bezeli gecenin çok sayıda ünlü konuğu da vardı.

28 Mayıs 2021 Cuma, 13:45
Bir 'Friends' analizi: Arkadaşlar, arkadaşlarımız…
Abone Ol google-news

Randevuya ilk gelen David Schwimmer (Ross) oluyor. Ross’un üniversitedeki derslerine yetişebilmek adına ne çılgınlıklara kalkıştığını hatırlarsanız çok da şaşırtıcı değil aslında. Ardından sırasıyla Lisa Kudrow (Phoebe), Jennifer Anniston (Rachel), Courtney Cox (Monica) ve nihayet Matthew Perry (Chandler)… Buluştukları yer ise “Friends”in son gecesi hiç vakit kaybedilmeden sökülen (“Ertesi gün yeni bir dizinin pilotu çekilecekti çünkü” diye hatılıyor yapımcı…) setin birebir aynısı. Bir tarafta Joey ve Chandler’ın bekarlık evleri, hemen yanında Monica’nın önce Rachel, ardından Chandler ile paylaştığı ev ve hemen onun yanında da “Central Perk Cafe”…

Tüyler diken diken, gözler nemli, sesler titrek: 17 yıl sonra “Friends”in oyuncuları nihayet bir arada. 

Friends’in 6 oyuncusunun yıllar sonra tam kadro olarak ilk kez bir araya geldiği özel ‘reunion’ bölümünün iki ana mekanı vardı: biri dizinin çekildiği stüdyo, diğeri ise James Corden’in sunduğu ve fonda o ünlü jenerik sahnesinde de önemli bir yer tutan çeşmenin bulunduğu bir açıkhava sahnesi. Corden’in moderasyonunda yürüyen bölümde çok sayıda seyirci de yer alıyordu; tipik bir talk-show programında olduğu gibi (ve evet seyircilerin önemli bir bölümü maskeliydi). Tabii ki ilk dikkatimizi çeken şey oyuncuların yaşlanmış olduklarıydı. Kimisi daha az hasarla atlatmıştı bu süreci belki ama bazıları tanınmayacak denli değişmişti (hele Central Perk’ün garsonu Gunther’ı tanımak neredeyse imkansızdı, eğer Corden önden anons etmeseydi). Ana kadrodan Matthew Perry’nin muhtemelen özel bir sağlık sorunu vardı, zira yüzü çok tuhaf bir şekilde şişmişti ve konuşması da bozuktu (sonradan açıklama yapıldı zaten, diş ameliyatı geçirmişti diye).

Saçları en çok beyazlayan (ya da belki boyamadığı için öyle göründü) Matt Le Blanc idi ve yine en çok kilo alan da oydu. Bunları neden sıralıyorum diye soruyorsunuzdur muhtemelen (çünkü bir noktada ben de sordum bunu); şundan olsa gerek: “Friends” bir çoğumuzun gençliğine denk düşüyor ve biz onları hala ekranda gencecik halleriyle izlerken ne kadar yaşlandığımız fark etmiyoruz galiba. Tabii tüm bunlar bu son buluşma bölümüyle değişti ve kendi yaşlanmamızla yüzleştik maalesef. 

100 MİLYARDAN FAZLA KEZ İZLENMİŞ

James Corden’in sıraladığı istatistikler (236 bölüm çekilen dizinin her bölümü ilk gösteriminde ortalama 25 milyon kişi tarafından izlenmiş vb) arasında bir tanesi vardı ki duyunca inanmakta zorlandım önce: Dizi bugüne dek 100 milyardan fazla kez izlenmiş. Bunu nasıl hesapladılar, orası beni aşar, ama sonra düşününce sadece 1 milyon kez ben izlemişimdir, çok da yanlış bir sayı olmasa gerek. Bu müthiş başarının perde arkasındaki isimlerse Kevin Bright, Marta Kauffman ve David Crane üçlüsüydü ve tabii ki onlar da Corden’in sunduğu bölümde izleyiciler arasında yerlerini almışlardı. Bright-Kauffman-Crane üçlüsünün anlattıkları, dizinin nasıl doğduğunu, oyuncuların nasıl seçildiğini, karakterlerin özelliklerinin nasıl belirlendiğini (bir çoğunu kendi çevrelerinden ilhamla oluşturmuşlar örneğin) anlamak açısından çok önemli ipuçları veriyordu.

İlk hangi oyuncuya karar verilmiş, en zor seçim hangisi olmuş, neden kadroya yıldız bir oyuncu almak istememişler; bunlar ve benzeri soruların yanıtlarını hep izlediğinizde bulacaksınız, fazla ayrıntıya girmeye lüzum yok ama diziyi tasarlarken kafalarındaki tek cümlelik tanımı size aktarmam gerekirse: Hayatınızda arkadaşlarınızın ailenize dönüştüğü o zamanların hikayesi “Friends”. Bu da muhtemelen herkesin dizide neden kendinden bir parça bulduğunu açıklıyor sanki.

ÜNLÜ KONUKLARIN DEFİLESİ, LADY GAGA’NIN PERFORMANSI

Gerçekten de bugün bile dünyanın dört bir yanında “Friends”in izlendiğini, insanların hangi yaşta olurlarsa olsunlar (daha çok gençler elbette) diziden derin bir şekilde etkilendiğini anlatan bir kısım da vardı özel buluşma bölümünde ve insanların burada anlattıklarının bazıları popüler kültürün iyi anlamda ne gibi etkileri olduğunun çarpıcı bir göstergesiydi. Bu arada sadece onları değil, bir çok ünlü ismin de “Friends” hayranı olduğunu (David Beckham, BTS, Lady Gaga vb) ve dizinin onlar için ne ifade ettiğini de izlemiş olduk. Sonlara doğru dizinin ilginç kostümlerinin sergilendiği özel defilede ise Justin Bieber, Cindy Crawford, Cara Delevingne gibi ünlüler podyumda boy gösterdiler ki en renkli bölümlerden biri buydu kesinlikle. tabii bir de Lady Gaga’nın Central Perk dekorunda Lisa Kudrow ile birlikte “Smelly Cat” söylediği sahne vardı ki, paha biçilmezdi doğrusu (“Yine de yalnız söylediğimde daha iyi oluyor” dedi şarkı bitince Phoebe).

Gırgırı mavrası bir yana; dizide rol almış diğer oyuncu konukları (Tom Selleck, Reese Witherspoon, Elliott Gould vb), kamera arkası görüntüleri, bazılarının hiç hatırlamadığı ama diğerlerinin unutmadığı anları, yeniden canlandırılan sahneleri (bu sefer bir masa etrafında, ellerindeki senaryodan okuyarak), aşk itirafları (bilin bakalım hangi iki oyuncu bir dönem birbirine aşıkmış?), yeniden oynadıkları ‘arkadaşını tanı’ oyunu (izleyici dolu stüdyoda elbette), set kazaları ve alakalı alakasız bilgi kırıntılarıyla (Courtney Cox repliklerini oturduğu masaya yazarmış örneğin ya da dünya çapında bir anda nasıl ünlü oldukları ve bu ünün getirileri gibi) nostalji dolu bir 100 dakikaydı “Friends”in özel reunion bölümü. Tutkunları keyif alacaktır şüphesiz.