BM'den Trump için ilk açıklama

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, Trump’ın BM içerisinde endişe yarattığını belirterek ‘‘Şu an zor bir dönemdeyiz. Ancak soğuk kanlılığımızı korumalıyız’’ diye konuştu.

12 Kasım 2016 Cumartesi, 10:00
Abone Ol google-news

Donald Trump başkanlık seçimi kampanyası sırasında Birleşmiş Milletler’i ‘zayıf ve beceriksiz’ olarak nitelemiş, ‘‘BM ne demokrasi ve özgürlüğün ne de ABD’nin dostu’’ diye konuşmuştu.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Eliasson, İsveç televizyon kanalı SVT’ye yaptığı açıklamada Donald Trump’ın demeçlerinin Amerikan politikasının değil, seçim kampanyasının bir parçası olmasını umduğunu söyleyip ‘‘Hiçbir ülke tek başına bir ada olamaz. Bugün hepimiz birbirimize bağımlıyız. Eminim ki ABD gelecekte de Birleşmiş Milletlerin önemli bir parçası olacaktır. Şurası açık ki BM yönetimi içerisinde bir endişe mevcut. ABD’ye oldukça bağımlı olduğumuz konular var. İklim sorunları, sığınmacı ve göçmen sorunları gibi. Başkanlığın devir sürecinde Trump’ın ekibiyle sorunları tartışıp, seçilecek hükümet ile oturup yapıcı bir ilişki için çalışacağız’’ dedi.

Jan Eliasson ABD’nin, diğer ülkelerdeki seçim süreçlerinde gözlemcilik ile barışı koruyucu ve diğer askeri operasyonlarda Birleşmiş Milletlere ihtiyacı olduğunu belirtip, Donald Trump’ın bunu anlayacağını ümit ettiğini belirtti.

'ENDİŞE VERİCİ'

Trump’ın konuşmalarında ABD’nin Birleşmiş Milletler’e ekonomik desteğinde kesintiye gitme sinyalleri gönderdiğini, bunu endişe verici olduğunu söyleyen Eliasson ‘‘Şu an zor bir dönemdeyiz. Ancak soğuk kanlılığımızı korumalıyız. İyi çalışan bir Birleşmiş Milletler’in ABD’nin kendi çıkarına olduğu noktasından hareket etmeliyiz’’ dedi.

Jan Eliasson, ABD’nin ‘dünya jandarmalığı’ rolünde isteksiz olmasının Rusya’nın önünü açıp açmayacağı yönündeki soruyu da ‘‘Daha Obama döneminde ABD’nin askeri angajmanlar konusunda isteksizliğini gördük. Bunun yanısıra Rusya ve ABD işbirliğinin nasıl bir şekil alacağı sorusu var. Rusya ve ABD tarafların üzerinde (haricinde) anlaşıp, bundan da iyi, adil çözümlere ulaşılmazsa tabii ki bu olumsuz bir şey olur’’ diye cevapladı.