Bu da oldu... Selvi, Erdoğan'ı eleştirdi

Kılıçdaroğlu'na hükümet kurma görevini vermeyeceğini ima eden Erdoğan'a, Selvi'den eleştiri geldi: Hükümet kuramayacaksa, bunun denenip görülmesi gerekirdi.

20 Ağustos 2015 Perşembe, 16:16

Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, "Beştepe'nin yolunu bilmeyenlerle vakit harcayacak zamanımız yok" açıklaması ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevi vermeyeceğini ima eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.

"Hükümet kurar kuramaz, orasını bilmem. Ama Cumhurbaşkanı, Kılıçdaroğlu'na görev verilmeliydi" diyen Selvi, "Mecelle'de usul esastan önce gelir. Hükümet kuramayacaksa, bunun denenip görülmesi gerekirdi" diye yazdı.

Yazısında Kılıçdaroğlu ile görüşmesini de aktaran Selvi şu ifadelere yer verdi:

- Kılıçdaroğlu, teamüllerin işletilmesi ve hükümeti kurma görevinin Davutoğlu'ndan sonra kendisine verilmesini bekliyor. Kılıçdaroğlu'na, "Hükümeti kurma görevi verilirse, Saray'a gider misiniz? diye sordum. "Giderim. Çünkü kişisel duygularımı işlerime karıştırmam" dedi. "Saraya yönelik itirazlarınız var. Bu durum bir çelişki oluşturmaz mı?" diye sormayı da ihmal etmedim. " Oluşturmaz" karşılığını verdi.

Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine görev vereceği konusunda umutlu değildi. Bu duruma tepkiliydi. "Sadece bizim tepki göstermemiz yetmez. Sayın Davutoğlu da Sayın Bahçeli de tepki göstermeli" dedi. Hatta bir adım daha ileri gidip, Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevi verildiğinde, “Teamül gereği sıra Sayın Kılıçdaroğlu"nun da diye görevi iade etmesini" istedi. Biraz naif bir yaklaşım gibi geldi bana. Gözlerimden ne hissettiğimi anlamış olacak ki; "Bunu yapsa büyür" dedi.
Cumhurbaşkanı'nın, Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevini vermeyeceği iyice netleşti. Cumhurbaşkanı, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, "Beştepe'nin adresini bilmeyenlerle vakit geçirecek zamanımız yok" diyerek bu durumu pekiştirdi. Ayrıca, Anayasa'nın 116.Maddesi gereğince TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'la dün akşam bir araya geldi. Böylece seçim hükümetiyle ilgili ilk adım atılmış oldu.

Buna rağmen Kılıçdaroğlu'na, “Hükümeti kuracağınıza inanıyor musunuz?" diye sordum. “Kurarım" karşılığını verdi. AK Parti ile koalisyon kuramadılar. MHP'nin tavrı ise belli. Bu iş nasıl olacak? “Onu söylemem" dedi. Hükümet kurar kuramaz, orasını bilmem. Ama Kılıçdaroğlu'na görev verilmeliydi. Mecelle de usul esastan önce gelir. Hükümet kuramayacaksa, bunun denenip görülmesi gerekirdi.