Buca’nın genç bilim insanlarına 6 ülkeden 27 ödül

İzmir'de Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, kazandıkları uluslararası başarılara yenilerini ekledi. Biyokimya, fizik ve çevre alanında hazırladıkları projelerle; Meksika, Güney Kore, Brezilya, Endonezya, Şili ve Güney Afrika olmak üzere 6 ülkede düzenlenen 9 ayrı yarışmaya katılan öğrenciler, 9 altın, 14 gümüş, 3 bronz ve 1 özel ödül olmak üzere 27 ödül kazandı.

23 Mart 2021 Salı, 09:53
Buca’nın genç bilim insanlarına 6 ülkeden 27 ödül
Abone Ol google-news

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, yetiştirdiği genç bilim insanlarının projeleriyle uluslararası alanda başarılara imza attı. Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi’nin projeleri,  Brezilya merkezli düzenlenen “MCTEA”, Güney Kore merkezli düzenlenen “Korea Science&Engineering Fair (KSEF)”, Şili merkezli düzenlenen “Expociencias Chile”, Meksika merkezli düzenlenen “Exposciences Mexico”, Endonezya merkezli düzenlenen “International Science and Innovation Fair (ISIF)”, “Indonesıan Inventıon and Innovatıon Promotıon Assocıatıon (INNOPA)” ve “Indonesıa Internatıonal Applıed Scıence Project Olympıad (I2ASPO)”, Güney Afrika merkezli düzenlenen “ESKOM Expo for Young Scientists” ve “SAYESS Science Expo” yarışmaları olmak üzere toplam 6 ülkede, biyokimya, fizik ve çevre alanında 9 yarışmaya katıldı. 

FİZİK PROJESİNE 4 ALTIN, 1 GÜMÜŞ MADALYA ?

Fizik alanında, Bilge Toprak Karakaya’nın hazırladığı nano boyutta iletkenliğin kuantizasyonu araştırılarak “İnsanlarda üridin eksikliğini tespit eden biyosensör” projesi,  Şili ve Endonezya’da gerçekleşen yarışmalarda 4 altın, 1 gümüş madalya almaya hak kazandı.  

ORGANİZASYONUN EN ÖNEMLİ ÖDÜLÜ

?Çevre alanında, Asil Söylev ve Sude Kahraman’ın hazırladıkları “Ağır metal atıklardan oluşan zararları belirleyecek sensör” projesi, Meksika’da gerçekleşen organizasyonda en önemli ödül olarak verilen ‘Outstanding Project’ ödülüne layık görüldü. Proje,  Güney Kore, Brezilya, Endonezya, Şili ve Güney Afrika’dan ise 3 altın, 7 gümüş madalya kazandı. 

BİYOKİMYA PROJESİNE 11 MADALYA ?

Biyokimya alanında ise Sinemis Nur Boz ve Bilal Esmer’in hazırladıkları “İnsana ve çevreye zarar vermeyen biyolojik gıda ambalajı” projesi, Meksika, Güney Kore, Brezilya, Endonezya, Şili ve Güney Afrika’dan 2 altın, 6 gümüş, 3 bronz madalyayı göğüsledi. Merkez, son dönemde elde ettiği başarılı derecelerle uluslararası arenada ödül avcısı kurum olarak anılmaya başladı.