Bugün günlerden Cumhuriyet Kitap

Cumhuriyet Kitap’ın bugün yayınlanan 1540'ıncı sayısının kapak konusu usta şair Ataol Behramoğlu ve 2003’ten bu yana yazdığı yazılarından derlenen kitabı “Sivil Darbe”. Kitabı Cüneyt Akman değerlendirdi.

21 Ağustos 2019 Çarşamba, 12:18
Abone Ol google-news

Ataol Behramoğlu, şiirimizde 1960 Kuşağının önde gelen şairi. Ne yaptı 60 kuşağı? 1961 Anayasası’nın getirdiği toplumumuzdaki özgürleşme, demokratikleşme, ilerleme rüzgârlarını şiire taşıdı. Kendinden önceki İkinci Yeni şairlerini de, topluma yöneltti.

Yalnız şiirler yazarak da değil, 60 Kuşağı her toplumsal eylemin yanında, içinde halkla birlikte oldu. “Ne çok hain” görse de bu özelliği hiç değişmedi.

Ataol Behramoğlu şiiri, toplumumuzun son elli yılının tarihidir aynı zamanda. Yalnız şiirle de değil, eylemiyle de, yazısıyla da içindedir hep toplumsal hareketin.

Daha geçen hafta Kaz Dağları’ndaki eylemde konuşurken gördük onu, geçtiğimiz kış direnişteki Cargill işçilerini ziyaret edip onlarla gazetemize röportaj yaparken…

Gazetemizdeki köşe yazıları onun halkla buluştuğu bir başka alan. Bu yazılarda ülkenin koşullarını şair gözüyle değerlendirir, kimi zaman şiirce kimi zaman toplum diliyle konuşur.

2003’ten bu yana yazdığı yazılardan derlenen Sivil Darbe, onun bize sunduğu bir yakın tarih kitabı.

İçinde yaşadığımız çalkantılı dönemde zihni bulananlara, çıkış göremeyenlere, umutsuzlara, “hayata dönüş” yollarını gösteren bir kılavuz kitap.

Kitabı Cüneyt Akman değerlendirdi.

İyi okumalar.

Turgay Fişekçi