Canlı bomba katliamında çarpıcı detaylar... Yine demir bilyeler...

Canlı bomba eylemini gerçekleştiren saldırganın kimliğinin saptanmasına çalışırken, güvenlik güçleri saatler süren incelemesinde bombanın bilyelerle güçlendirilmiş TNT olduğunu da ortaya çıkardı.

21 Temmuz 2015 Salı, 13:59
Abone Ol google-news

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, dün öğle saatlerinde meydana gelen 32 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırının ardından güvenlik güçlerince başlatılan soruşturma çok yönlü olarak sürdürülüyor.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Fedenasyonu, yeniden inşasına katkı sunmak istedikleri Suriye'nin Kobani kentine çocuk oyun parkı yapmak için dün Suruç'ta toplandı. Türkiye'nin çeşitli kentlerinden Suruç'a gelen 300 kişilik kalabalık, Kobani'ye geçmek istedi ancak yetkililerce buna izin verilmedi. Aynı grubun bu kez aralarından seçecekleri temsilcileri Kobani'ye gönderme talepleri de Suriye'ye geçişlerin yapıldığı Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın geçişlere kapalı olduğu ve güvenlik gerekçesiyle reddedildi.

Bu gelişme sonrası SGDF üyeleri konuya tepki göstermek için sabah saatlerinde kahvaltı yaptıkları, Kaymakamlık, Belediye ve Emniyet Müdürlüğü'ne 700 metre uzaklıktaki Amara Kültür Merkezi'nde basın açıklaması yapmak istedi. Kobani'ye geçişlerine izin verilmemesine tepki gösteren grubun basın açıklaması sırasında bomba patladı ve canlı bombanın kendisini infilak ettirmesiyle 32 kişi öldü, 104 kişi yaralandı.

HER YER DİDİK DİDİK İNCELENDİ

Herkesi şoke eden saldırının ardından güvenlik güçleri teyakkuz durumuna geçti ve patlamanın olduğu bölge çember içine alındı. Sivillerin girişine izin verilmeyen olay yerinde 4 Cumhuriyet Savcısı nezaretinde Şanlıurfa, Gaziantep, Adana ve Diyarbakır ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen 60 olay yeri inceleme uzmanı polis çalışma başlattı.

Olayın hemen ardından başlatılan vebu sabahın ilk ışıklarına kadar süren incelemelere ayrıca terör konusunda uzman polis, jandarma ve MİT personeli de katıldı, bahçenin her santimetrekaresi didik didik merceklerle tarandı ve toplanan tüm deliller kriminal incelemeye gönderildi.

SURUÇ'TA SON 72 SAAT İNCELENİYOR

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'nin, Kobani'de denetimi ele geçirdiğini ilan ettiği tarih olan 19 Temmuz 2012'nin 3'üncü yıldönümü için bölgede etkinlikler yapılacağı bilgisi üzerine güvenlik güçleri günler öncesinden ilçede alarma geçmişti.

Polis ve jandarma, günlerdir ilçenin girişinde kontrol noktaları oluşturarak Suruç'a gelen tüm araçları durdurup aradı, içinde bulunanlar kimlik kontrolünden geçirdi. Güvenlik güçlerinin yaptığı bu kontroller sırasında hakkında çeşitli suçlar nedeniyle yakalama kararı bulunan çok sayıda kişi de yakalanarak haklarında adli işlem yapıldı.

Polisler son olarak ilçeye gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerini taşıyan araçlarda da benzer uygulama yaptı ve gruptaki 2 kişi de arandığı gerekçesiyle gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Saldırının ardından güvenlik güçleri, canlı bombanın SGDF üyeleri ile birlikte olay yerine gelme ihtimali üzerinde dururken, Suruç'taki tüm mobese kameralarının son 3 gündür kaydettiği görüntüler de incelenmeye başlandı. Suruç'a takviye olarak çevre iller ile Ankara'dan gelen uzman ekiplerin, mobeselerin yanı sıra ilçedeki işyerlerine ait kameraların kayıtlarını araştırıyor. Kamera kayıtlarında şüpheli veya şüpheli davranış sergileyenlerin tek tek tespiti için çalışmalar sürüyor.

BİLYELERLE GÜÇLENDİRİLMİŞ TNT

Güvenlik güçlerinin iki gündür yaptığı araştırmalarda patlamada kullanılan bombanın cinsinin TNT olduğu belirlendi. Araştırmalarda ayrıca patlamanın etkisini artırmak için canlı bomba eylemcisinin TNT'yi bilyelerle güçlendirdiğini de tespit etti.

BÖLGEDEKİ GÖRÜŞMELER MERCEK ALTINDA

Güvenlik güçlerinin çalışmaları sırasında olay anında yapılan telefon görüşmeleri de mercek altına alındı. Patlamanın olduğu saat 11.50 sıralarında 27 telefon görüşmesinin yapıldığı belirlendi. Bölgedeki telefon görüşmelerine ilişkin kayıtlar incelenirken, güvenlik güçleri olay öncesi ve sonrasında da bölgedeki tüm görüşmelerin kaydını dv istedi.

CANLI BOMBA KİM?

Canlı bombanın, parçalanan cesedinden kopan parmağından kadın olduğu değerlendirilirken, kimliği araştırılıyor. Güvenlik güçleri kadın saldırganın kimliğini kesinleştirme aşamasında bulunurken, bazı Kürt yayın organları ise olay yerinde Adıyaman nüfusuna kayıtlı bir erkeğin nüfus cüzdanının bulunduğunu, bu kişinin ölen ve yaralananlar arasında bulunmadığını ve canlı bomba olabileceği ve çarşaf giyerek kalabalığa karıştığı iddiasını ortaya attı.

Bu iddiaları doğrulamayan güvenlik güçleri ise IŞİD ile bağlantılı saldırganın kimliğinin belirlenme aşamasında olduğunu; Suruç, Şanlıurfa veya bölgede iletişim halinde olduğu kişileri tespite yoğunlaştıklarını kaydetti.

İHMAL İDDİASINA 2 MÜFETTİŞLE SORUŞTURMA

Öte yandan patlamanın olduğu Suruç'ta güvenlik ve istihbarat zaafiyeti bulunduğu iddiaları da araştırılıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından istihbarat zafiyeti iddiaları üzerine 2 müfettiş görevlendirdiği ve müfettişlerin Suruç'a gelerek inceleme başlattığı da bildirildi.